5 elementów, o których musisz pamiętać instalując ładowarkę do samochodów elektrycznych w garażu
Wallboxy to naścienne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Korzysta się z nich zarówno publicznie, jak i prywatnie, np. w podziemnym garażu. Jeśli posiadasz samochód elektryczny, to prywatna ładowarka może znacznie ułatwić Ci życie. O czym należy pamiętać instalując tego typu urządzenie? W tym artykule przedstawimy 5 elementów, dzięki którym montaż ładowarki pójdzie szybko i sprawnie. Zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie wyzwania wiążą się z samodzielną instalacją ładowarki do samochodu elektrycznego w garażu,
- w jakich przypadkach lepiej, aby ładowarka w garażu podziemnym została zainstalowana przez specjalistów,
- ile trwa proces instalacji przez wynajętego fachowca,
- na co zwrócić uwagę, decydując się na własną ładowarkę do auta
Ładowarka w garażu podziemnym – samodzielna instalacja
Instalacja ładowarki do samochodów elektrycznych wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów. Przede wszystkim należy dysponować uprawnieniami SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). Zdobycie odpowiednich upoważnień wiąże się z zapisem na konkretny kurs, nabyciem właściwych umiejętności i zdaniem egzaminu końcowego.
Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym (a właścicielem budynku jest spółdzielnia), to na wprowadzanie jakichkolwiek zmian musisz uzyskać zgodę wspólnoty i administracji nieruchomości. Jeśli sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko zainstalowaniu ładowarki przy Twoim miejscu parkingowym, to spokojnie możesz się zwrócić do osób zarządzających w administracji. Potrzebna będzie na pewno wizja lokalna. Jeśli projekt instalacji naściennej stacji ładowania pojazdów elektrycznych otrzyma zielone światło, to pozostanie załatwić resztę formalności. Kolejnym etapem będzie zatem wystosowanie odpowiedniego pisma do spółdzielni, w którym precyzyjnie określisz charakter planowanych zmian (czyli montażu prywatnej ładowarki), a także zapewnisz o ponoszeniu wszelkich kosztów i odpowiedzialności.
Jak widzisz, proces samodzielnej instalacji jest często problematyczny, a także czasochłonny. Z tego też względu warto rozważyć zaangażowanie do tego fachowców, którzy mają wprawę w takich sprawach, a także często mogą pomóc z załatwieniem formalności.
Ile trwa proces instalacji przez fachowca ładowarki do samochodu elektrycznego?
Pamiętaj, że domowa stacja ładowania musi dostarczać energię elektryczną o odpowiednich parametrach. Upewnij się, że domowa rozdzielnica oraz miejsce przeznaczony na instalację wallboxa są odpowiednie (sprawdź moc przyłączeniową). Jeżeli nie jesteś pewny, to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z fachowcem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to elektryk wprowadzi zmiany do instalacji elektrycznej, przeciągając do miejsca montażu przewody o większych przekrojach. Takie rozwiązanie wpłynie na wydłużenie prac, choć sam montaż stacji ładowania powinien zająć nie więcej niż od 2 do 4 godzin, wliczając w to wykonanie połączeń, montaż ładowarki oraz jej uruchomienie.
Oczywiście może też się zdarzyć tak, że gniazdo siłowe (doprowadzające do pomieszczenia tak zwaną “trzecią fazę”) będzie już jednym z elementów w instalacji elektrycznej Twojego domu. To znacząco skróci czas instalacji wallboxa. Zasadniczo jedyne, co trzeba będzie w takim wypadku zrobić, to podpiąć do gniazda ładowarkę oraz przymocować ją do ściany. Aby tego dokonać, użyj kołków rozporowych – całość powinna zająć około 15 minut.
Dowiedz się więcej…
Montaż ładowarki do samochodów elektrycznych – jak go przeprowadzić?
Inne czynniki, które musisz wziąć pod uwagę decydując się na własną ładowarkę do auta
Poza wspomnianymi wyżej kwestiami bezwzględnie powinieneś wziąć pod uwagę bezpieczeństwo oraz szacowany koszt całego przedsięwzięcia. Bezpieczeństwo to podstawa, właśnie dlatego najlepiej zatrudnić do pracy odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów.
Jeśli chodzi o prognozę kosztów, to cena zwykle zależy od elektryka, a tym samym od czasu, który będzie musiał przeznaczyć na pracę. Wszystko to jest zależne od stawki fachowca i trudności zlecenia.
Naścienna ładowarka do samochodu elektrycznego – podsumowanie
Nowych fanów elektromobilności w Polsce wciąż przybywa, a dostęp do „gniazdek” bywa ograniczony. Właśnie dlatego miejsce postojowe w garażu daje dodatkowe możliwości i pozwala ładować auto elektryczne o dowolnej porze i w wygodnym dla siebie momencie. Jest też najtańszym z dostępnych rozwiązań, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką. Jeśli poszukujesz ładowarki lub kabla do ładowania swojego samochodu, zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki na naszej stronie. Dzięki niej z łatwością znajdziesz produkt dostosowany do modelu Twojego samochodu. Sprawdź i dobierz odpowiednie akcesoria! 😉
Polecane produkty
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 431)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 086)