7 sposobów na zwiększenie wytrzymałości baterii w czytniku e-booków
Mimo nie najlepszych statystyk dotyczących czytelnictwa w Polsce, rynek czytników e-booków ma się świetnie. Użytkownicy chętnie sięgają po te proste urządzenia, chwaląc sobie ich wygodną i prostą obsługę. Sprzęt tego typu ma właściwie tylko jedną zasadniczą wadę – w przeciwieństwie do książki może się rozładować, a wtedy lektura staje się niemożliwa. Na szczęście istnieją proste sposoby na wydłużenie żywotności baterii w czytnikach e-booków. Zapoznaj się z listą 7 najskuteczniejszych pomysłów!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jaką przewagę nad tabletami i smartfonami mają czytniki e-booków,
- jak wydłużyć działanie czytnika na baterii,
- jak wybrać nową baterię do swojego czytnika.
Czym cechuje się czytnik e-booków?
Czytnik e-booków to sprzęt stworzony specjalnie z myślą o lekturze książek i innych dokumentów tekstowych. W przeciwieństwie do smartfonów i tabletów urządzenia te nie wykorzystują ekranów LCD, a wyposażone są w e-papier, który w ogóle nie męczy oczu. To sprawia, że e-booki w formacie PDF, EPUB lub MOBI można czytać godzinami, zupełnie jak tradycyjne książki. Czytniki nadają się również do użytku w intensywnym świetle słonecznym, czego nie można powiedzieć o wyświetlaczach innych urządzeń mobilnych.
Czytnik e-booków cechuje się niską wagą i niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu można nosić go zawsze przy sobie. Ta cecha daje mu wyraźną przewagę nad papierową książką, która niejednokrotnie okaże się cięższa i którą trudniej będzie zmieścić do torebki czy plecaka. Czytnik da Ci również możliwość dostosowania tekstu do własnych potrzeb, co pozwoli Ci rozwiązać odwieczne problemy z nieczytelną czcionką lub zbyt małymi interliniami.
Jak wydłużyć działanie baterii czytnika e-booków?
Pomysły, które znajdziesz poniżej mogą nie wydawać się odkrywcze, ale ich konsekwentne stosowanie przełoży się na zdecydowanie wydłużony czas pracy Twojego czytnika. Okazuje się, że nawet samo wyłączenie podświetlenia może zapewnić Ci 4- lub nawet 5-krotnie większą wytrzymałość baterii. Oto najskuteczniejsze sposoby na poprawę jej żywotności!
1. Włącz tryb samolotowy
Podczas codziennego użytkowania czytnika nie potrzebujesz ciągłego połączenia z Internetem. Przydaje się ono, gdy chcesz zsynchronizować dane, znaleźć w sieci określone informacje lub pobrać nowy e-book. Poza tymi sytuacjami możesz utrzymywać urządzenie w trybie samolotowym. Jego bezprzewodowe funkcje – takie jak Wi-Fi – zdecydowanie przyspieszają rozładowanie baterii.
2. Zmniejsz jasność ekranu
Jeśli masz wystarczająco dobre światło do czytania, koniecznie wyłącz podświetlenie ekranu. Tak jak wspominaliśmy wyżej, ta decyzja drastycznie wpłynie na czas pracy baterii. Rozsądnym posunięciem będzie także zmniejszenie jasności wyświetlacza. Działa to na dokładnie takiej samej zasadzie jak w przypadku smartfonów i innych urządzeń mobilnych.
3. Ustaw mniejszą czcionkę
Wyświetlacze e-papierowe zużywają energię wtedy, gdy zmieniasz stronę dokumentu. Postaraj się więc ograniczyć używanie tego przycisku. Dzięki ustawieniu mniejszej czcionki i interlinii na ekranie zmieści się więcej słów, co sprawi, że rzadziej trzeba będzie przewracać stronę. To w oczywisty sposób przełoży się na wydłużony czas pracy baterii.
4. Włącz tryb oszczędzania energii
Podobnie jak smartfony czy tablety, niektóre czytniki e-booków (np. Kindle) posiadają funkcję oszczędzania energii. Możesz ją uruchomić z poziomu ustawień urządzenia. Kiedy zostanie aktywowana, czytnik będzie potrzebował więcej czasu na wybudzenie, ale jego akumulator wytrzyma dłużej bez ładowania.
5. Wyłącz ekran dotykowy
To rozwiązanie, które może mieć mniejszy wpływ na baterię, ale całkiem spory na komfort użytkowania czytnika. Wyłączenie ekranu dotykowego ograniczy możliwość przypadkowego uruchomienia rozmaitych funkcji, mogących przy okazji przyspieszyć rozładowywanie urządzenia.
6. Ustaw rzadsze odświeżanie stron
W przypadku czytników z górnej półki możliwa jest manualna regulacja częstotliwości odświeżania stron. Im rzadziej do niej dochodzi, tym wolniej rozładowuje się bateria. Upewnij się więc, że urządzenie nie odświeża wyświetlacza po przerzuceniu każdej strony, a z łatwością zaoszczędzisz trochę dodatkowej energii.
7. Pamiętaj o wyłączaniu czytnika
Korzystanie z trybu uśpienia czytnika ma sens wtedy, gdy regularnie po niego sięgasz, robiąc tylko krótkie przerwy w lekturze książki. Jeżeli jednak przez długi czas go nie używasz, lepiej wyłączyć urządzenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre modele (np. Kindle) nie posiadają nawet takiej funkcji, a w przypadku pozostałych różnica w żywotności baterii będzie i tak minimalna.
Nic nie pomaga? Wymień baterię w czytniku!
Większość czytników będzie pracowała na baterii zdecydowanie dłużej, jeśli zastosujesz się do powyższych zasad. Jeżeli jednak okaże się, że akumulator Twojego urządzenia został już wyeksploatowany, konieczna będzie jego wymiana. W tym celu skorzystaj z wyszukiwarki na naszej stronie internetowej i wprowadź do niej nazwę swojego modelu.
W ofercie znajdziesz wydajne baterie, które zapewnią Twojemu czytnikowi nawet kilka tygodni pracy na jednym ładowaniu. Produkty idealnie odwzorowują właściwości oryginalnych części, dzięki czemu zarówno pod kątem dopasowania fizycznego, jak i parametrów technicznych bezbłędnie zastępują dotychczasowy akumulator każdego czytnika. Jeżeli nie jesteś pewien, która bateria będzie odpowiednia, możesz również skontaktować się z naszymi specjalistami – chętnie pomożemy w doborze pasującego komponentu! 😉
Polecane baterie do czytników
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 655)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 241)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 246)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 068)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 525)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 782)