BadPower, czyli jak nieznana ładowarka może spalić Twój telefon
Wyobraź sobie, że podłączasz swój smartfon do pożyczonej lub znalezionej ładowarki i nagle ze sprzętu ulatnia się dym, a smartfon na Twoich oczach zaczyna się roztapiać. Scena jak z koszmaru, ale scenariusz jest jak najbardziej z życia wzięty. Mowa o BadPower, czyli podstępnym ataku, który może zniszczyć sprzęt w mgnieniu oka, tym samym pozbawiając go wszystkich zapisanych danych. Technika ataku została szczegółowo opisana w raporcie opublikowanym przez Xuanwu Lab, który jest jednostką badawczą giganta technologicznego Tencent z Chin. Na czym polega BadPower i czy mamy się czego obawiać?
Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega atak BadPower i jak się przed nim uchronić,
- ile minut trwa szybkie ładowanie i czy jest bezpieczne,
- czym różnią się technologie Quick Charge, Fast Charge i Power Delivery,
- jak dbać o ogniwa i odpowiednie ładowanie akumulatora,
- gdzie kupić polecane urządzenia do ładowania smartfonów.
Szybkie ładowarki na celowniku BadPower
Chińscy badacze zainteresowali się nowym typem ładowarek, które zostały opracowane na przestrzeni ostatnich kilku lat w celu przyśpieszenia czasu ładowania. Tzw. szybkie ładowarki nie odbiegają wizualnie od standardowych, natomiast różni się oczywiście ich elektronika. Ich zadaniem jest komunikacja z podłączonym urządzeniem i precyzyjne dostosowanie szybkości ładowania w oparciu o możliwości naszego urządzenia.
Dzięki najnowszej technologii szybkiego ładowania, ładowanie baterii litowo-jonowych do poziomu 50% zajmuje zaledwie 30 minut!
Smartfony stają się coraz potężniejsze. Mnogość dodatkowych funkcji i duży wyświetlacz mają wpływ na znaczne obciążenie baterii. Nowoczesne akumulatory litowo-jonowe cechuje bardzo wysoka wydajność i żywotność. Bateria smartfona ma coraz większą pojemność, co wiąże się z dłuższym czasem ładowania. Technologie szybkiego ładowania skutecznie eliminują ten problem. Producenci coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie w swoich produktach. Najnowsze telefony zazwyczaj są kompatybilne i obsługują funkcje szybkiego ładowania.
Zwróć uwagę, że nazwa systemu różni się w zależności od producenta. Najpopularniejszym systemem szybkiego ładowania jest Quick Charge opracowany przez firmę Qualcomm. Niektórzy producenci opracowali natomiast własne standardy. Supercharge to szybkie ładowania stworzone przez firmę Huawei. VOOC jest rozwiązaniem chińskiego producenta Oppo. Użytkownicy urządzeń Apple mogą je szybko ładować za pomocą systemu Apple Fast Charge. Najbardziej innowacyjnym standardem ładowarek o zwiększonej mocy jest Power Delivery. Umożliwia on szybkie ładowanie większych urządzeń, np. laptopów. Szybkie ładowanie dostarcza baterii potrzebnej energii w znacznie krótszym czasie w porównaniu do standardowych ładowarek. Brzmi nieźle, prawda? Jednak czy wybór tej technologii jest bezpieczny zarówno dla baterii, jak i telefonu? Czy BadPower może zaatakować ładowarkę wyposażoną w funkcję szybkiego ładowania?
Na czym polega atak?
W sytuacji gdy podłączymy nasze urządzenie do ładowarki, które nie wspiera szybkiego ładowania, uzyskamy standardowe parametry, czyli napięcie 5 V. Natomiast jeśli urządzenie obsługuje taką funkcję, zasilacze te obsługują napięcie nawet 20 V. Warto dodać, że wszystko zależy od obsługiwanej technologii – w Quick Charge to maksymalnie 12 V, natomiast Power Delivery zapewnia aż do 20 V. Jeżeli chodzi o atak, to odbywa się poprzez zmianę domyślnych parametrów ładowania w taki sposób, aby dostarczyć większe napięcie, którego sprzęt nie jest w stanie obsłużyć. Urządzenie zaczyna się nagrzewać i topić, co w rezultacie może skutkować podpaleniem.
Wszystko to zostało poparte badaniami, nad którymi pracowali chińscy naukowcy. Przetestowano 35 szybkich ładowarek, z czego 18 okazało się być podatnymi na atak BadPower. Rozwiązaniem ma być wzmocnienie oprogramowania, dzięki któremu można zapobiec samozwańczym modyfikacjom oraz wdrożenie funkcji ochrony przed przeciążeniem ładowanych urządzeń. Badacze z Tencent powiadomili dostawców szybkich ładowarek o swoich odkryciach, ale także chińską krajową bazę danych luk (CNVD), aby przyśpieszyć rozwój i promocję odpowiednich standardów bezpieczeństwa w celu ochrony przed atakami BadPower.
Jak najłatwiej uchronić się przed BadPower?
BadPower to niespodziewany atak, ale żeby nas zaatakować ktoś musi mieć fizyczny dostęp do naszej ładowarki. Można zaryzykować stwierdzenie, że znacznie bardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest juice jacking, czyli wyciek wrażliwych danych w publicznych miejscach. W jednym i w drugim wypadku warto stosować profilaktykę i tworzyć kopie ważnych dla nas danych, a także warto zainwestować w ładowarki od sprawdzonych dostawców (tak, mówimy o sobie) i zawsze mieć ze sobą swoją. Dobrym sposobem będzie też inwestycja w powerbank, który w łatwy i bezpieczny sposób dostarczy energię Twoim sprzętom. Sprawdźcie nasze propozycje:
Ładowarka Green Cell GC Power Source
Pierwsza propozycja to 4-portowa ładowarka do laptopów i innych urządzeń z USB-C, która umożliwia ładowanie z mocą do 60 W. Doskonale sprawdzi się więc jako zasilacz do nowych MacBooków, Della XPS 13, Huawei MateBook X pro i wielu innych ultrabooków czy tabletów. Dzięki zastosowaniu portu USB – A Ultra Charge możesz naładować swój sprzęt do 3,5 x szybciej, a funkcja SMART optymalizuje prędkość ładowania. Warto dodać, że Power Source to także dbałość o każdy szczegół – wysokiej jakości i wytrzymałe materiały z jakich została stworzona, przekładają się na ochronę wewnętrznej elektroniki. Ponadto prezentuje się niezwykle elegancko i pasuje do każdej przestrzeni.
Power Bank Green Cell GC PowerPlay10
Power bank codziennego użytku, jaki proponujemy to PowerPlay10, dzięki któremu szybko naładujecie smartfony, ale również te bardziej wymagające, ponieważ powerbank został wyposażony w port USB- C Power Delivery 18 W. Dzięki temu bez problemu radzi sobie z naładowaniem iPada czy Nintendo Switch. 2 porty USB-A zostały wyposażone w autorską technologię szybkiego ładowania Ultra Charge, która zapewnia kompatybilność z większością smartfonów. Dodatkowo sprzęt posiada funkcję Pass-Through, która umożliwia jednoczesne ładowanie powerbanku, jak i podłączonych do niego urządzeń. PowerPlay 10 to także solidna konstrukcja, która chroni sprzęt przed uszkodzeniami.
Technologia szybkiego ładowania baterii – bezpieczna czy nie?
Akumulatory odgrywają w smartfonach bardzo ważną rolę. To od nich zależy mobilność, czyli podstawowa funkcja, która odpowiada za komfort użytkowania telefonów komórkowych. Nowoczesne ogniwa mają jeszcze większą pojemność, dzięki czemu możliwe jest dłuższe korzystanie z urządzenia bezprzewodowego na jednym ładowaniu. Żywotność baterii zależy nie tylko od jej jakości, ale również od prawidłowego używania smartfona.
Przede wszystkim, szybkie ładowanie za pomocą wysokiej klasy kompatybilnych ładowarek nie zagraża urządzeniu mobilnemu! W praktyce technologia ta działa w dwóch fazach. W pierwszym etapie wykorzystywana jest maksymalna moc urządzenia do ładowania, dlatego w krótkim czasie możliwe jest naładowanie do poziomu od 50% do 70% pojemności baterii. W drugiej fazie system wykrywa, że większość akumulatora jest już napełniona prądem i spowalnia proces ładowania. Inteligentna elektronika skutecznie zapobiega uszkodzeniom baterii litowo-jonowych oraz smartfonów.
Więcej na ten temat napisaliśmy w tym artykule: Czy fast charge niszczy baterie?
Podsumowanie
Szybkie ładowanie baterii może być w pełni bezpiecznie. Prawidłowe funkcjonowanie tej technologii zależy jednak w dużej mierze od kompatybilności oraz wysokiej jakości urządzenia do ładowania. Istotny jest wybór produktów znanych i renomowanych producentów specjalizujących się w produkcji ładowarek i akumulatorów. Koniecznie zwróć także uwagę w jakiej technologii ładuje dany sprzęt, jaka jest maksymalna moc oraz parametry prądu. Polecane urządzenia marki Green Cell dostępne w Świat Baterii pozwolą szybko i bezpiecznie naładować baterię w Twoim telefonie.
Jeśli szukacie mniejszej ładowarki lub większego power banka, uderzajcie do nas lub skontaktujcie się z nami. A to tyle na dziś, uważajcie na podejrzane ładowarki!
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 431)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 086)