Błędy, które popełniasz ładując baterię
Ładowanie telefonu to żadna filozofia – wpinasz ładowarkę do gniazdka, do telefonu wtykasz końcówkę i działa. Wydawać by się mogło, że tak prostej czynności nie da się sknocić. Jest jednak kilka mniej oczywistych czynników, które mogą negatywnie wpływać na baterię w naszym urządzeniu. Zgodnie z prawem Murphy’ego, jeżeli coś może pójść źle, to pójdzie. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby bateria nam służyła jak najdłużej.
Używasz złej ładowarki
Jeżeli kabel pasuje to ładowarka musi być odpowiednia? Nie do końca tak jest. Poszczególne modele telefonów i baterii różnią się parametrami ładowania. Jeżeli są nieodpowiednie mogą spowodować degradację baterii, lub w ogóle nie naładować urządzenia. Drugą kluczową kwestią w przypadku ładowarek jest ich konstrukcja. W najtańszych zamiennikach jest bardzo okrojona w porównaniu do oryginałów. Brakuje odpowiednich zabezpieczeń, kuleje izolacja podzespołów a staranność wykonania pozostawia wiele do życzenia. Taka ładowarka może spowodować nie tylko uszkodzenie ogniwa w naszym ulubionym sprzęcie, ale także uszkodzenie instalacji elektrycznej czy nawet porażenie prądem użytkownika. Dlatego zalecamy korzystanie tylko z certyfikowanych rozwiązań z pewnych źródeł. Idealnym rozwiązaniem są uniwersalne ładowarki Green Cell – same dobierają odpowiedni prąd potrzebny do ładowania konkretnego urządzenia i posiadają wszelkie odpowiednie zabezpieczenia.
Nie dbasz o temperaturę
Na naszym blogu ta informacja pojawia się często (m.in. tu, tu i tu ), i będziemy ją powtarzać do znudzenia. Idealna temperatura dla baterii to 20-25 stopni Celsjusza. Podczas ładowania wytwarza się ciepło, jest to nieuniknione, wynika z praw fizyki i konstrukcji akumulatorów. Staraj się jednak nie dolewać oliwy do ognia i ograniczać w miarę możliwości zwiększenie temperatury. Nie ładuj telefonu w grubym etui, nie chowaj go pod poduszką. Unikaj źródeł ciepła takich jak kaloryfery czy otwarte słońce w lecie. Nie zostawiaj urządzenia w nagrzanym samochodzie. W przypadku regularnej pracy baterii w temperaturze powyżej 40°C może ona stracić nawet do 40% pojemności w ciągu roku!
Ładujesz telefon całą noc
Lub ładujesz go zawsze do pełna. Ostatnio na naszym blogu pojawił się na ten temat wpis z którym polecamy się zapoznać. W skrócie – większa ilość cykli ładowania prowadzi do szybszej degradacji baterii i zwiększonej temperatury pracy. To z kolei prowadzi do zmniejszenia pojemności, a mniejsza pojemność do częstszego ładowania.
Zostawiasz wyładowaną baterię na dłużej
Ogniwa litowo-jonowe nie lubią być puste, zwłaszcza przez długi czas. Jeżeli nie będziesz korzystał z telefonu, zadbaj aby bateria naładowana była do przynajmniej 50% zanim schowasz go do szuflady. Długotrwałe wyładowanie może uszkodzić ogniwa.
Formujesz nową baterie
“Formowanie” czy “formatowanie” baterii to praktyka która polega na rozładowaniu baterii zera przed ponownym naładowaniem do pełna. Stosowano ją w przypadku akumulatorów niklowo-kadmowych lub niklowo-metalowo-wodorkowych. Baterie te nie posiadają systemów które kontrolują ich stan i zużycie, dlatego żeby je skutecznie naładować do 100% trzeba było je najpierw opróżnić. Obecnie telefony i akumulatory posiadają zaawansowane systemy pozwalające ładować przy dowolnym poziomie baterii. Co więcej, tak jak pisaliśmy w poprzednim punkcie, brak prądu w bateriach Li-Ion źle na nie wpływa, dlatego taki zabieg zamiast pomagać może nawet zaszkodzić naszemu urządzeniu.
Jakub Czyż
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 536)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 087)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 030)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (243 604)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 464)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 242)