Ładowanie telefonu na stałe weszło w nasze codzienne harmonogramy. Z tęsknotą wspominamy czasy, gdy wystarczyło raz na tydzień naładować swoją wszystko odporną Nokię. Aby ograniczyć czas spędzony “na kablu“ w ciągu dnia, wielu ludzi podłącza telefon do ładowania idąc spać wieczorem, a odpinają go dopiero rano. Ten wpis opisuje wpływ takiego cyklu na żywotność baterii.
Czy baterię w telefonie można przeładować?
W sieci krąży wiele mitów na temat ładowania baterii, jednym z nich jest teoria, że jeżeli nie odłączymy baterii od ładowania przy 100%, może ona się “przeładować”. Telefony dostępne obecnie na rynku posiadają odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym, po naładowaniu baterii, telefon będzie tylko podtrzymywał napięcie, nie ładując dalej urządzenia.
W takim razie, dlaczego nie powinno się zostawiać ładowania na noc?
Skoro nie ryzykujemy przeładowaniem, to jakie mamy przeciwwskazania? Mimo że ładowanie wstrzymywane jest po osiągnięciu 100%, układ baterii pozostaje podłączony do napięcia. Kiedy poziom baterii spadnie poniżej 98-97%, telefon znowu zacznie pobierać prąd, aby rano, gdy wstaniesz, wskaźnik pokazywał 100% gotowości. Prąd ładowania w takiej fazie cyklu jest niski, więc zużycie ogniw jest ograniczone do minimum. Może jednak doprowadzić do zauważalnego spadku pojemności baterii w ciągu 1-2 lat, jeżeli proces jest często powtarzany.
Rozwiązania tego problemu
W dzisiejszych czasach wielu ludzi kupuje nowy telefon, zanim zdąży zauważyć taki ubytek. Nawet jeżeli nie planujemy zakupu nowego modelu, koszt wymiany baterii w obecnym nie jest duży. Warto jednak zadbać o kondycję obecnej baterii, a możemy tego dokonać jednym prostym sposobem: ładując telefon w ciągu dnia.
Szybkie ładowanie na ratunek
Obecnie znaczna większość telefonów jest wyposażona w technologię szybkiego ładowania. Ładowanie “do pełna” telefonu w ciągu dnia zajmuje znacznie mniej czasu niż jeszcze kilka lat temu. Na przykładzie autorskiej technologii firmy Green Cell – Ultra Charge – 70% naładowania możemy osiągnąć już po 30 minutach! W ofercie posiadamy ładowarki USB, power banki i ładowarki samochodowe wyposażone w tę technologię. Dla wygodnych zostaje jeszcze ładowanie bezprzewodowe — zapraszamy do naszego poprzedniego wpisu po więcej informacji na ten temat.
Jak najlepiej ładować telefon?
Nic nie trwa wieczne, degradacja baterii z czasem jest nieunikniona, ale możemy ten proces ograniczyć, przestrzegając kilku prostych zasad. Najważniejsza jest temperatura. Optymalna dla pracy baterii litowo-jonowych to około 20-25 stopni Celsjusza. Nie zostawiamy telefonu pod poduszką, koło kaloryfera czy na otwartym słońcu. Po drugie — ładowarka. Stosujemy tylko rozwiązania z pewnych źródeł z odpowiednimi zabezpieczeniami. Po trzecie — nie zostawiamy rozładowanej do zera baterii na długi czas — zadbaj o poziom naładowania między 40-80%, jeżeli nie będziesz używał telefonu przez jakiś czas.
Jakub Czyż
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 431)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 086)