Dlaczego akumulator w samochodzie rozładowuje się na mrozie?
Wraz z pierwszymi oznakami zimy kierowcy muszą stawić czoła wielu motoryzacyjnym problemom. Jednym z nich jest rozładowywanie się akumulatora pod wpływem minusowych temperatur. Mróz uniemożliwia odpalenie samochodu, skutecznie krzyżując nam dotychczasowe plany. Dlaczego akumulator psuje się zimą? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy nieco bliżej przyjrzeć się samej budowie urządzenia.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jak działa akumulator samochodowy?
- dlaczego akumulator się rozładowuje na mrozie?
- co poza mrozem może wywołać całkowite rozładowanie akumulatora?
- jak poradzić sobie z rozładowanym akumulatorem?
Kiedy akumulator przestaje działać?
Prawidłowe działanie akumulatora jest zależne od odbywających się w nim procesów chemicznych. Jego sercem są ogniwa kwasowo-ołowiowe z biegunami z napięciem. Kluczowym elementem są ołowiane płyty o przeciwnych ładunkach. Zostają one poddawane działaniu roztworu kwasu siarkowego, co umożliwia ich poprawną pracę. Jedną z nich pokrywa tlenek ołowiu, a drugą – sam ołów w postaci pasty. Wraz z uruchomieniem samochodu w akumulatorze zaczynają buzować procesy chemiczne. Powoduje to kumulację cząsteczek wody oraz wytrącanie się siarczanu ołowiu, który zaczyna osadzać się na elektrodach. Przy rozładowanym akumulatorze przyjmuje on postać skrystalizowaną i pokrywa płyty kolejnymi warstwami. W efekcie staje się powłoką izolacyjną nie do pokonania. Dopiero wraz z ponownym naładowaniem akumulatora płytki wracają do pierwotnego stanu, a stężenie kwasu siarkowego wraca do normy.
Jak mróz wpływa na akumulator?
Znając już podstawową budowę akumulatora, łatwiej uświadomić sobie, dlaczego minusowe temperatury mają kluczowy wpływ na jego prawidłowe działanie. W cieplejsze dni nic nie stoi na przeszkodzie, aby elektrolit swobodnie przenikał przez chemiczną masę. Urządzenie zachowuje wówczas 100% pojemności elektrycznej. Podczas mrozów sytuacja zmienia się diametralnie. Już przy dziesięciu stopniach poniżej zera większość akumulatorów pracuje w oparciu o 80% pojemności elektrycznej. Jeśli słupek obniży się o kolejne 10 stopni, analogicznie następuje jej znaczne zmniejszenie. Jednocześnie należy mieć na uwadze sam silnik, który podczas mrozów potrzebuje więcej energii na uruchomienie samochodu. Nic dziwnego, że wraz z pierwszym ochłodzeniem często masz problem z szybkim rozpaleniem auta, gdyż nie działa tak, jak w cieplejsze dni. Rozrusznik traci swoją efektywność, przez co odpalenie pojazdu staje się niemożliwe. Akumulator rozładowany pod wpływem mrozu uniemożliwia dalszą jazdę, skutecznie krzyżując Twoje dotychczasowe plany.
Co jeszcze może rozładować akumulator?
Najczęściej na problemy z odpaleniem akumulatora kierowcy narzekają zimą – i ich powodem jest oczywiście mróz. Można jednak wskazać kilka innych czynników, które mogą doprowadzić do tego, że akumulator szybko się rozładowuje.
- Pozostawienie włączonych świateł – zużywają one energię i w efekcie doprowadzają do rozładowania akumulatora. Warto jednak podkreślić, że ten problem dotyczy głównie posiadaczy starych aut. W nowych modelach światła są wyłączone automatycznie wraz z silnikiem.
- Wiek akumulatora – im jest starszy, tym łatwiej się rozładowuje.
- Korzystanie z dodatkowych urządzeń pobierających prąd – montaż w aucie dodatkowych urządzeń, które pobierają prąd (np. radio, kamerka, autoalarm) również może być jedną z przyczyn rozładowania akumulatora.
- Zabrudzenie akumulatora – zaśniedzenie albo wilgoć również mogą przyspieszać proces rozładowywania się, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora.
- Uszkodzenie akumulatora – jeżeli poziom energii akumulatora często spada bez żadnych wyraźnych przyczyn, najlepiej zgłosić się do warsztatu. Istnieje możliwość, że akumulator uległ uszkodzeniu.
Kiedy konieczna jest wymiana akumulatora?
Jeśli rozruch silnika Twojego auta regularnie sprawia problemy, powinieneś udać się do warsztatu. Niestety – istnieje duża szansa, że w takiej sytuacji czeka cię albo naprawa akumulatora albo konieczność zakupienia nowego. (Chyba że jesteś gotów na regularną walkę o odpalenie silnika.) Jeżeli jednak problem pojawia się tylko okazjonalnie, przede wszystkim podczas dużych mrozów, wystarczy, że zapewnisz sobie możliwość szybkiego uruchomienia samochodu w awaryjnej sytuacji. Dobrze więc zaopatrzyć się w odpowiedni prostownik, kable rozruchowe… albo power bank z funkcją rozruchu auta.
Polecane produkty
Ratunek na rozładowany akumulator
Prawie każdy kierowca, nawet jeśli jest właścicielem samochodu wysokiej klasy, zimą może zmagać się z problemem odpalenia silnika. Chcesz mieć pewność, że dowieziesz dzieci do szkoły na ustaloną godzinę? A może zależy Ci, aby nie spóźnić się na ważne służbowe spotkanie? Z tym problemem uda Ci się poradzić sobie samodzielnie, wystarczy, że w odpowiedni sposób przygotujesz się na nadejście mrozów.
Rozwiązaniem są ładowarki do akumulatora lub np. power bank z funkcją rozruchu pojazdu. Dobrze dobrana ładowarka gwarantuje, że zawsze będziesz mógł szybko uzupełnić energię akumulatora. W przypadku power banku sekret jego skuteczności tkwi w specjalnej przetwornicy, która pozwala osiągnąć wysoki prąd skokowy. W praktyce wystarczy podpiąć klemy, aby następnie uruchomić pojazd. Funkcja Jump Starter pozwoli Ci rozruszać silnik, gdziekolwiek jesteś. Nie będziesz musiał liczyć na uprzejmość innego kierowcy – zupełnie sam przywrócisz samochód do pełnej sprawności.
Power bank – nie tylko rozruch pojazdu
Prezentowane urządzenie zostało opracowane z myślą o najważniejszych potrzebach każdego kierowcy. Jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do rozruchu silnika. Power bank pozwala na przyłączenie portu USB lub gniazda zapalniczki, aby z ich pomocą szybko naładować telefon lub inne urządzenie mobilne. Jego znamiennym atutem jest kompaktowa konstrukcja oraz praktyczny wyświetlacz LED – z łatwością można na bieżąco kontrolować aktualne parametry. Niewątpliwą zaletą okazuje się także praktyczna latarka z aż trzema trybami świecenia, która świetnie sprawdzi się podczas wykonywania drobnych prac przy aucie. Ta nowoczesna ładowarka została opracowana w taki sposób, aby zapewnić akumulatorowi maksimum bezpieczeństwa. Wdrożone rozwiązania skutecznie zapobiegają jego przypadkowemu uszkodzeniu.
Zapomnij o rozładowanym akumulatorze i zadbaj o komfort jazdy nawet w wyjątkowo mroźne dni. Nowoczesny Power bank rozruchowy szybko stanie się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Przekonaj się, na czym polega jego funkcjonalność i poznaj wszystkie zalety tego wyjątkowego urządzenia.
Podsumowanie
Choć w nowszych modelach aut problemy z akumulatorami zdarzają się rzadziej niż kiedyś, wciąż – zwłaszcza w mroźny poranek – możesz odkryć, że twój samochód nie chce odpalić. Szczególnie, jeśli jeździsz tym pojazdem już od wielu lat. Warto więc być przygotowanym na takie sytuacje i zaopatrzyć się przed zimą w urządzenie, które pozwoli na szybki rozruch silnika.
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 657)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 242)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 255)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 080)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 527)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 805)