Na matrycy mojego laptopa pojawiło się kilka uszkodzonych pikseli. Trudno – przecież nie przeszkadzają specjalnie w pracy. Niby nic poważnego, ale sytuacja jest rozwojowa. Kilka niefortunnych uderzeń w ekran, upadek na rowerze z laptopem w plecaku i spory fragment ekranu wygląda już bardzo kiepsko. Co teraz? Czy czas na kupno nowego laptopa? W żadnym wypadku! Dzisiaj powiemy sobie jak niskim kosztem wymienić matrycę w laptopie i przedłużyć życie swojego laptopa.
Koszt matrycy do laptopa
Najważniejsza kwestia to oczywiście cena. W zależności od modelu za nową matrycę zapłacimy od 170 do 350 zł, więc to co najmniej 10 razy mniej niż zakup nowego laptopa. Pomyślicie „no i trzeba doliczyć koszt wymiany”. Można, ale wcale nie jest to konieczne. Wymiana matrycy to operacja, którą każdy jest w stanie przeprowadzić sam w domu. Procedura nie jest bardzo czasochłonna, a z pewnością oszczędzimy trzycyfrową sumkę na wymianie w serwisie. Zaznaczamy jednak, że jeśli już zdecydujemy się na wymianę w serwisie – warto dopytać o cenę takiej usługi w przypadku samej wymiany. Często bardziej opłacalnym ruchem będzie kupienie samemu matrycy i udaniu się do serwisu z przygotowanym już zestawem.
Nie wiesz co zrobić ze starym laptopem? Sprawdź poniższy wpis!
Co zrobić ze starym laptopem? Wycena laptopa, naprawa i sprzedaż

Jak wymienić matrycę w laptopie?
Jeśli postanowimy podjąć się wymiany, pierwsze co musimy zrobić, to oczywiście znaleźć odpowiedni model matrycy do swojego notebooka. Musimy ustalić kilka rzeczy – przekątną ekranu, rozdzielczość i typ wtyku połączeniowego. Więcej o tym, jak ustalić te informacje znajdziecie w tym tekście. Tam też znajdziecie wszelkie wskazówki co do wymiany. Tak jak pisałem, proces nie jest zbyt skomplikowany, a nieocenioną pomocą okażą się poradniki na YouTube, które krok po kroku przeprowadzą nas przez całą wymianę. Na przykład taki:
Daj odetchnąć planecie – przedłuż życie swoich urządzeń
Mówiłem wcześniej o tym jak dużą oszczędnością pieniędzy jest renowacja laptopa, zamiast kupna nowego. Na tej decyzji nie zyskuje jednak tylko nasz budżet, ale także środowisko. Odpady elektroniczne to najszybciej rosnący segment śmieci i są one bardzo kłopotliwe w procesie recyklingu. Każdego roku bez większego zastanowienia pozbywamy się olbrzymich ilości urządzeń, które w rzeczywistości wciąż mogłyby posłużyć. Wystarczy w nie zainwestować i zazwyczaj mogą służyć nam jeszcze kilka dobrych lat. Czasem wystarczy nowa bateria lub klawiatura i np. wymiana dysku na SSD i komputer odzyska pełną sprawność, a dzięki szybszemu dyskowi nawet zwiększy swoją wydajność. Tę samą praktykę powinniśmy stosować przy każdym rodzaju sprzętu elektronicznego – zarówno przy telefonach i notebookach, jak i elektronarzędziach czy np. głośnikach bezprzewodowych. Nawet jeśli sami nie mamy zamiaru korzystać już z uszkodzonego sprzętu, na pewno znajdą się tacy, którzy chętnie podejmą się naprawy i tym samym przyczynicie się do zmniejszenia ilości kłopotliwych elektrośmieci. Więcej zarówno o ekologicznym, jak i ekonomicznym aspekcie naprawy naszych urządzeń przeczytacie tutaj.
Jeśli potrzebujecie pomocy w doborze matrycy do laptopa, skontaktujcie się z nami, a z pewnością pomożemy Wam wybrać odpowiedni model.
Krzysztof Wołongiewicz
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (403 836)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (323 385)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (270 028)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (256 843)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (242 523)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (225 918)