Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego? Poznaj dostępne sposoby ładowania
Większość kierowców jest przyzwyczajona, że tankowanie samochodu trwa zaledwie kilka minut, a stacje benzynowe można znaleźć za każdym rogiem. Inwestycja w auto elektryczne oznacza spore zmiany, również w zakresie przyzwyczajeń. W jaki sposób można je naładować? Jak długo ładować akumulator w samochodzie elektrycznym? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Dowiedz się:
- jakie są sposoby ładowania auta elektrycznego,
- jakie są wady i zalety każdego sposobu ładowania,
- ile wynosi zazwyczaj czas ładowania samochodu elektrycznego,
- jak długo ładować akumulator takiego pojazdu.
Czas ładowania samochodu elektrycznego a sposób ładowania
W zależności od pojemności akumulatora wydłużyć może się czas potrzebny na uzupełnienie baterii. Jednak największy wpływ na okres, w którym ładuje się akumulator, ma metoda jego ładowania. Poniżej omawiamy trzy sposoby zasilania baterii samochodu elektrycznego i to, jak długo trwa ładowanie samochodu w zależności od wybranej metody.
Sposób 1 – ogólnodostępne, publiczne stacje ładowania
Korzystanie z ogólnodostępnych stacji ładowania ma swoje plusy. To jedna z najszybszych metod uzupełniania akumulatora. Wykorzystując prąd stały (DC), stacje te dysponują mocą od 25 kW do nawet 150 kW. Szybkie ładowarki – o mocy około 150 kW – pozwalają naładować pojemny akumulator nawet w około dwadzieścia – trzydzieści minut.
Należy jednak pamiętać, że to również najdroższe rozwiązanie. Za 1 kW zapłacimy na takiej stacji około 2,5 zł. Nie można zapominać też, że nie wszystkie samochody są dostosowane do „szybkich ładowarek” – maksymalna szybkość uzupełniania akumulatora danego pojazdu może być niższa niż moc, którą oferuje stacja szybkiego ładowania. Minusem tego rozwiązania jest też fakt, że choć przybywa ogólnodostępnych stacji ładowania, wciąż mogą znajdować się dość daleko od miejsca zamieszkania. Właśnie dlatego wiele osób woli domowe sposoby zasilania pojazdu elektrycznego.
Sposób 2 – prywatna, domowa stacja ładowania
W warunkach domowych zasilanie akumulatora może wyglądać dwojako. Z jednej strony możemy skorzystać z gniazdka elektrycznego. Ładowanie z domowego gniazdka kosztuje nas średnio 0,55 – 0,61 zł za 1kW. To rozwiązanie wiąże się jednak z bardzo długim czasem ładowania. W tego typu gnieździe płynie prąd przemienny (AC) o napięciu 230 V i natężeniu 16A, co przekłada się na doładowanie samochodu mocą 2,2-3 kW w ciągu godziny. Oznacza to, że na pełny akumulator przyjdzie nam poczekać nawet dobę (w zależności od pojemności baterii).
Drugie rozwiązanie, które możemy zastosować w warunkach domowych, to instalacja prywatnego Wallboxa – ładowarki naściennej). Ta metoda jest o wiele szybsza – oferuje moc ładowania nawet na poziomie 22kW. Jak łatwo obliczyć, takie urządzenie pozwoli uzupełnić akumulator prawie dziesięć razy szybciej niż zwykłe gniazdko elektryczne. Pamiętaj jednak o kilku kwestiach:
- instalacja Wallboxa musi być poprzedzona audytem elektryka,
- jeśli mieszkamy w budynku wspólnym (blok, kamienica) lub korzystamy ze wspólnego garażu z miejscem parkingowym, musimy uzyskać zgodę współmieszkańców i właściciela budynku na wprowadzenie zmian w instalacji elektrycznej,
- ładowarka naścienna prądu przemiennego (AC) to o wiele większy wydatek.
Sprawdź WallBox marki Green Cell, dzięki któremu naładujesz swój pojazd dzięki domowej stacji ładowania. Jest on wyposażony w ekran LCD i uniwersalne gniazdo Type 2 (zastosowane we wszystkich europejskich samochodach wyprodukowanych po 2019 roku).
Ładowanie akumulatora w domu ma swoje plusy. Mamy pewność, że zawsze zdążymy podpiąć akumulator do prądu. Ponadto, podpięcie auta do ładowania na noc sprawi, że rano pojazd będzie gotowy do drogi. Tym samym zaoszczędzimy czas (auto naładuje się, gdy będziemy spali) i pieniądze (korzystając z tańszej nocnej taryfy). Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Ładowanie samochodu elektrycznego w domu.
Sposób 3 – mobilny sposób dostarczenia energii
Alternatywą dla statycznych ładowarek (zamontowanych w prywatnej przestrzeni lub tej ogólnodostępnej) są mobilne urządzenia ładujące. Właśnie one pozwalają ładować akumulator samochodowy w dowolnym miejscu i czasie. Takim urządzeniem jest ładowarka mobilna GC EV PowerCable, która pozwala na ładowanie mocą 3,6kW ze standardowego gniazda sieciowego. Oznacza to, że ładowanie baterii przebiega o nawet 75% szybciej niż w przypadku większości mobilnych ładowarek sieciowych, które producenci dołączają do pojazdów. Samochód Renault ZOE (52 kWh) zostanie naładowany w 10 godzin krócej za pomocą GC EV PowerCable niż przy użyciu ładowarki 2,2 kW. W przypadku modelu Peugot e-208 (48 kWh) czas ten zostanie skrócony o 9 godzin. Urządzenie to zostało wyposażone w wyświetlacz LCD, który pokazuje takie parametry jak:
- aktualna moc,
- czas sesji,
- temperatura pracy,
- uzupełniona pojemność akumulatora.
Ładowarka posiada również przycisk, dzięki któremu można zmienić moc z 10A na 16A. Kabel o długości 6,5 metra pozwala wygodnie podłączyć pojazd do prądu w każdych warunkach, a dioda na bieżąco informuje o aktualnym statusie pracy ładowarki.
Podsumowanie
Ładowanie akumulatora w samochodzie elektrycznym może zająć zarówno kilkadziesiąt godzin, jak i kilkanaście minut. Wszystko zależy od rodzaju prądu, sposobu ładowania pojazdu i pojemności baterii. Wybór między prądem o natężeniu stałym i zmiennym oraz między publiczną, prywatną a mobilną ładowarką to czynniki, które determinują czas napełniania akumulatora. Warto rozpatrzyć wszystkie „za” i „przeciw” i wybrać metodę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. Na Świecie Baterii znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla swojego auta!
Polecane produkty
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 431)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 085)