Jak używać power banku? 3 dobre praktyki
Rozładowany smartfon nie wróży niczego dobrego. Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, czy na wakacjach, pełna bateria telefonu to gwarancja komfortu. Nic więc dziwnego, że na popularności wciąż zyskują power banki, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych, gdziekolwiek jesteś. Choć to proste gadżety, ich użytkowanie wiąże się z kilkoma istotnymi zasadami, których przestrzeganie gwarantuje sprzętowi długą żywotność i niezawodność. Jak dbać o power bank?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo ładować power bank,
- jak chronić power bank przed uszkodzeniami,
- w jaki sposób używać power banku, aby służył Ci jak najdłużej,
- dlaczego warto posiadać power bank.
Power bank jako obowiązkowy element wyposażenia
Power bank to urządzenie, bez którego współcześnie trudno się obejść. Większość Twoich sprzętów mobilnych – telefon, tablet czy laptop – działa zazwyczaj na baterii litowo-jonowej, która dość szybko się rozładowuje. Jeśli chcesz podtrzymać ją przy życiu, musisz mieć możliwość podładowania jej w każdej chwili. Taki komfort zapewni Ci właśnie power bank.
Produkowane obecnie power banki zachwycają wysokim poziomem pojemności. Może ona przekraczać nawet 20 000 mAh, co pozwala naładować baterię laptopa do pełna i zostawić jeszcze zapas energii dla innych, mniejszych urządzeń. Wszystko odbywa się za pośrednictwem najpopularniejszych złącz USB, co czyni z power banku sprzęt uniwersalny.
O niezbędności power banku świadczy fakt, że przyda Ci się on zarówno w podróży, jak i w pracy. Możesz go używać wybierając się na przejażdżkę rowerową za miasto, wykonując obowiązki zawodowe w terenie czy grając w ulubione gry poza domem. Prywatny magazyn energii gwarantuje Ci ciągły dostęp do najważniejszych urządzeń mobilnych, gdziekolwiek jesteś.
Jak ładować power bank?
To naturalne, że nosząc przy sobie power bank, chcesz mieć do dyspozycji jak najwięcej energii. Dlatego kuszącą perspektywą może wydawać się ciągłe ładowanie urządzenia do 100%. Niestety, dla większości modeli dostępnych na rynku jest to szkodliwa procedura. Zbyt częste podłączanie power banków do prądu negatywnie odbije się na ich pojemności, która będzie stopniowo spadała. Najlepiej jest więc poczekać, aż poziom energii w power banku faktycznie spadnie i dopiero wtedy go naładować.
Nie należy jednak zwlekać z ładowaniem urządzenia do momentu, aż rozładuje się do zera. To zaszkodzi mu w takim samym stopniu, jak ciągłe napełnianie go do 100%. Unikaj również sytuacji, w których power bank pozostaje podłączony do prądu nawet po naładowaniu. Nie pozwoli Ci to skumulować energii „na zapas”, a jedynie obniży efektywność sprzętu.
Upewnij się, że ładowanie urządzenia zawsze odbywa się przy użyciu wysokiej jakości ładowarki. Przewody podejrzanego pochodzenia również mogą być niebezpieczne dla Twojego power banku.
Jak przechowywać power bank?
Jednym z najbardziej szkodliwych dla power banków czynników jest temperatura. Doskonale wiesz, jak szybko rozładowują się telefony na mrozie. Z magazynami energii dzieje się dokładnie to samo. Z drugiej strony należy unikać przechowywania ich w skrajnym cieple, aby zminimalizować ryzyko przegrzania. Nie wystawiaj ich więc na działanie promieni słonecznych. Najlepiej przechowuj je w suchym, zacienionym miejscu, takim jak szuflada.
Staraj się od czasu do czasu używać swojego power banku. Nawet jeśli nie jesteś aktualnie poza domem, skorzystaj z niego zamiast z zasilacza i naładuj ponownie. Bezczynność może mu bowiem z czasem zaszkodzić.
Jak chronić power bank przed uszkodzeniami?
Istotną kwestią jest także prawidłowe użytkowanie power banków w terenie. Choć najlepsze modele cechują się solidną konstrukcją i wykonane są z wytrzymałych materiałów, upadek na twarde podłoże wciąż może poważnie je uszkodzić. Należy zatem dobrać odpowiednie etui dla swojego urządzenia. Pokrowiec ochroni je przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, kurz czy pył. Zabezpieczy sprzęt także przed ryzykiem wspomnianych uszkodzeń mechanicznych.
Korzystanie z etui nie sprawia jednak, że możesz przestać dbać o power bank. Nadal nie należy nim rzucać, kłaść na nim ciężkich przedmiotów czy przechowywać go w sąsiedztwie płynów lub ostrych przedmiotów. Staraj się zawsze nosić urządzenie w specjalnie przeznaczonej dla niego kieszonce torebki lub plecaka.
Dostępne w naszym sklepie internetowym pokrowce na power banki to nie tylko wytrzymałe produkty, pozytywnie wpływające na funkcjonalność Twojego urządzenia. To także gustowne dodatki w różnych kolorach.
Power banki w ofercie Świata Baterii
Jeśli szukasz niezawodnego power banku, który sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu internetowego. Znajdziesz w nim modele przeznaczone do ładowania smartfonów i tabletów, ale także bardziej wymagających urządzeń, takich jak laptopy. Zamów power bank, który odpowiada Twoim potrzebom i zawsze miej pod ręką zapas energii!
Polecane power banki
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 655)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 241)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 253)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 073)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 526)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 783)