Jak zadbać o nową baterię do laptopa? 5 dobrych praktyk
Każda bateria do laptopa ma swoją żywotność i choć nie da się w żaden sposób zapobiec jej zużyciu, możesz zrobić wiele, aby ten proces opóźnić. Chcąc jak najdłużej cieszyć się wygodną pracą w trybie bezprzewodowym, musisz zwrócić szczególną uwagę na energooszczędną eksploatację komputera oraz optymalne warunki jego przechowywania i użytkowania. Zobacz, jak zadbać o nowy laptop lub wymienioną baterię!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak ładować baterię w laptopie,
- co szkodzi akumulatorowi komputera,
- jak wydłużyć żywotność baterii.
1. Unikaj całkowitego rozładowywania baterii
Jeśli wciąż stosujesz praktyki charakterystyczne dla akumulatorów starego typu, jak najszybciej zmień swoje przyzwyczajenia. Baterie niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe posiadały bowiem tak zwany efekt pamięci, który sprawiał, że przed rozpoczęciem ich codziennej eksploatacji należało je sformatować. Proces ten polegał na parokrotnym rozładowaniu akumulatora do zera i jego pełnym naładowaniu.
Dzisiejszym bateriom litowo-jonowym takie postępowanie może wręcz zaszkodzić. Nie formatuj nowej baterii! Eksperci zgadzają się co do tego, że najkorzystniejszy dla nich poziom naładowania to 50 – 80%. Oznacza to tyle, że nie powinno się całkowicie rozładowywać laptopa, ani ładować go do końca. Jeśli nie chcesz cały czas zaprzątać sobie głowy monitorowaniem stanu baterii, postaraj się przynajmniej podłączać akumulator do prądu w chwili, gdy system alarmuje o spadku energii do 20%.
2. Nie nadużywaj stanu uśpienia
Zamykasz klapkę laptopa i zostawiasz go tak na całą noc? A może utrzymujesz stan hibernacji komputera nawet przez kilka dni z rzędu? Bez wątpienia szkodzisz w ten sposób baterii swojego urządzenia. Choć usypianie notebooka to bardzo wygodna funkcja, powinno się z niej korzystać jedynie w krótkich przerwach od komputera. Jeśli zamierzasz nie używać laptopa przez parę godzin, zdecydowanie lepiej jest go wyłączyć. Taka praktyka pozytywnie wpłynie na żywotność baterii.
3. Zredukuj zużycie energii przez laptop
Jeśli chcesz wydłużyć żywotność akumulatora w swoim laptopie, postaraj się o jak najwolniejsze rozładowywanie urządzenia. Dzięki temu będziesz go podłączać do prądu zdecydowanie rzadziej, a co za tym idzie – jego limit cykli ładowania wystarczy Ci na dłużej. Jakie praktyki warto stosować, aby zmniejszyć zużycie energii przez komputer?
- Zmniejszenie jasności ekranu – dostosuj ten parametr do aktualnych potrzeb; zazwyczaj nie ma sensu, aby ekran świecił z maksymalną jasnością.
- Wyłączenie nieużywanych modułów – dobrym przykładem jest Bluetooth, z którego raczej nie korzystasz bez przerwy. Wyłącz go, aby oszczędzać baterię laptopa.
- Usunięcie zbędnych programów – postaraj się nie obciążać urządzenia programami, których nie używasz, zwłaszcza jeśli są to aplikacje działające przez cały czas w tle.
- Wyłączenie podświetlenia klawiatury – przy dziennym świetle lub dobrym oświetleniu sztucznym, raczej nie potrzebujesz tego udogodnienia. Wyłączając podświetlenie klawiszy, oszczędzasz energię laptopa.
- Odłączenie urządzeń peryferyjnych – jeśli nie korzystasz aktualnie z któregoś z podłączonych sprzętów, odepnij go, aby nie marnować energii. Zwróć więc uwagę na myszy, klawiatury, dyski zewnętrzne, ale też wielofunkcyjne huby czy lampki.
4. Dbaj o temperaturę laptopa
Skrajne temperatury nie służą baterii laptopa. Akumulatory litowo-jonowe powinny być użytkowane i przechowywane w zakresie 0 – 35 stopni Celsjusza. Wyższe wartości trwale skracają żywotność ogniw, a niższe zmniejszają ich pojemność. Z tego względu zwróć uwagę na warunki, w jakich korzystasz ze swojego laptopa. Szczególnie problematyczne mogą okazać się sytuacje, w których grasz na komputerze lub używasz innych wymagających programów (np. do obróbki grafiki czy wideo), w wyniku czego urządzenie mocno się nagrzewa.
W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w akcesoria redukujące temperaturę komputera – choćby w postaci podkładek chłodzących. Należy również regularnie czyścić otwory wentylacyjne i inne miejsca, w których gromadzi się kurz. Zanieczyszczenia blokują bowiem przepływ powietrza, podnosząc w ten sposób temperaturę pracy laptopa.
5. Unikaj ciągłego ładowania baterii
Po zapoznaniu się z powyższymi poradami może Ci się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z laptopa cały czas podłączonego do prądu. Oczywiście takie postępowanie to błąd, który wynika z ciągłego doładowywania notebooka w tak zwanych mini cyklach. Tryb podtrzymywania energii, w który urządzenie przechodzi po naładowaniu go do 100%, polega bowiem na rozładowywaniu akumulatora do 95 – 96% i ponownym uzupełnianiu go do pełna. Jak łatwo się domyślić, negatywnie wpływa to na żywotność baterii.
Lepszym rozwiązaniem okaże się więc odłączenie akumulatora i korzystanie z notebooka w trybie zasilania sieciowego. Bateria nie będzie wówczas narażona na wysokie temperatury i ciągłe doładowywanie obniżające jej żywotność. Niemniej, musisz liczyć się z tym, że niektóre laptopy posiadają zintegrowany akumulator. W takim przypadku nie należy go ruszać.
Nowa bateria do laptopa – jak używać?
Jeśli kupujesz nowy laptop lub wymieniasz baterię w używanym notebooku, stosuj zaproponowane przez nas praktyki. Dzięki temu akumulator będzie Ci służył przez bardzo długi czas, dając Twojemu urządzeniu drugie życie!
Polecane baterie
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 656)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 241)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 253)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 076)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 526)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 784)