Kable do ładowania samochodów elektrycznych. Czym kierować się podczas ich zakupu?
Kable do pojazdów elektrycznych to zaawansowane technologicznie produkty, których odpowiednie dopasowanie wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo procesu ładowania samochodów. Dobór niewłaściwych przewodów może skutkować niedostosowaniem parametrów do układu elektrycznego Twojego auta, a nawet zupełnym brakiem kompatybilności. Poznaj więc najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, kupując kable do ładowania samochodów elektrycznych!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie gniazda wyróżniamy w samochodach elektrycznych,
- jaka jest różnica między kablem typu 1 i kablem typu 2,
- na co zwrócić uwagę podczas doboru przewodu do auta elektrycznego.
Rodzaje gniazd ładowania w autach elektrycznych
W samochodach elektrycznych wyróżnia się dwa rodzaje gniazd ładowania: typ 1 i typ 2. W Europie zdecydowanie popularniejszy jest ten drugi. O jego przewadze świadczy nie tylko powszechne zastosowanie, ale też korzystniejsze parametry techniczne.
Przede wszystkim, złącze typu 2 może występować w wariancie jedno lub trójfazowym. Przekłada się to na wyższą moc ładowania – nawet 22 kW, podczas gdy typ 1 dostarczyć może maksymalnie 7,4 kW. Co więcej, europejskie wtyczki wymagają głębszego osadzenia w gnieździe. Dzięki temu połączenie jest bardziej stabilne, mniej narażone na przenikanie wilgoci i pyłów czy ingerencję osób postronnych. Warto pamiętać, że kabel ładowania typu 1 posiada z jednej strony wtyczkę typu 2, co pozwala używać go także na europejskich stacjach.
Przed zakupem przewodów sprawdź, jakie gniazda występują w Twoim samochodzie. Możesz mieć do czynienia z jedną z trzech konfiguracji:
- pojedyncze gniazdo prądu przemiennego AC (typu 1 lub 2),
- osobne gniazda prądu przemiennego AC i stałego DC (typu 1 lub 2),
- połączone gniazdo prądu przemiennego AC i stałego DC (typu 2).
W przypadku prądu stałego napięcie nie zmienia się wraz z upływem czasu. (Np. ładowarki do telefonów generują stałe napięcie: ładując telefon z taką samą mocą.) Prąd przemienny to prąd “okresowo zmienny” – w jego przypadku wartości ulegają stałym, okresowym zmianom.
Jaki kabel ładowania do samochodu wybrać?
Rozróżnienie kabli ze względu na typ wtyczki to jedno z najważniejszych kryteriów ich doboru. Ale nie jedyne. Pod uwagę musisz wziąć także pozostałe parametry:
- Moc – kluczowy aspekt, decydujący o dopasowaniu do konkretnego modelu auta. Moc przewodu powinna wynosić tyle, ile maksymalna moc ładowarki pokładowej. Wybór modelu o wyższej wartości będzie tylko niepotrzebnym problemem ze względu na większą wagę i sztywność kabla.
- Liczba faz – wraz ze wzrostem tej wartości rośnie przenoszona moc. Kable z wtykiem typu 1 są wyłącznie jednofazowe, a kable z wtykiem typu 2 mogą być zarówno jedno-, jak i trójfazowe. Te ostatnie zapewnią Ci szybszy proces ładowania.
- Maksymalne natężenie – jest to parametr definiujący maksymalną moc, z jaką pojazd może być ładowany danym kablem.
- Długość kabla – należy dostosować ją do długości samochodu. Dłuższy kabel może też ułatwić sięgnięcie ładowarką do auta. W zależności od rodzaju, przewody mogą mieć od 4 do 10 metrów.
- Kształt kabla – przewody można podzielić na proste (nierozciągliwe) i spiralne (rozciągliwe). Te drugie zajmują mniej miejsca, gdy nie są używane, a w razie potrzeby da się je dodatkowo naciągnąć.
- Producent – tak jak w przypadku każdego artykułu, jakość kabli będzie tym wyższa, im lepszy jest ich producent. Warto inwestować w przewody znanych, doświadczonych marek, które mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami wśród użytkowników.
Dodatkowe parametry doboru kabli do aut elektrycznych
Nie wszystkie parametry przewodu znajdziesz podane na etykiecie produktu. Niektóre z nich trzeba ocenić „na oko”, ponieważ mają one niemały wpływ na żywotność i niezawodność kabla. Do „ukrytych” kryteriów należy:
- Pokrycie powierzchni styków – kable wysokiej jakości posiadają styki pokryte srebrem lub niklem. Przekłada się to na wyższą trwałość powłoki, a zarazem lepsze przewodzenie prądu w porównaniu do złącz niepowlekanych.
- Zatyczki ochronne lub pokrowce – mogą wydawać się zbędnym dodatkiem, ale w rzeczywistości pozwalają utrzymać złącza w idealnym stanie. Chronią delikatne elementy przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy wilgoć.
- Rodzaje zabezpieczeń – niektóre kable posiadają ochronę przed zapaleniem albo zamoknięciem. Zwiększa to ich odporność na ogień (niepalność) lub zawilgoceniem (ochrona przed zachlapaniem).
- Sztywność przewodu – parametr, na który bardzo rzadko zwraca się uwagę, a który może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania kabli. Bardzo sztywny przewód rozprostuje się od razu po rozpakowaniu i będzie niewygodny w przechowywaniu. Jeśli masz taką możliwość, sprawdź jego elastyczność przed zakupem.
Kable Green Cell odporne są zarówno na zachlapanie, jak i uszkodzenia mechaniczne – w tym upadek oraz nacisk do dwóch ton!
Zamów kabel do ładowania samochodu elektrycznego w Świecie Baterii!
Jeśli szukasz wysokiej jakości przewodu do swojego auta, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tu kable do modeli takich marek jak Tesla, BMW, Renault, Toyota, Audi czy Nissan. Dzięki temu z łatwością, szybko i wygodnie naładujesz swój samochód elektryczny zarówno w garażu, jak i na publicznej stacji ładowania. To jedno z niezbędnych akcesoriów dla Twojego ekologicznego pojazdu!
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (399 809)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (317 464)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (263 378)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (249 342)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (239 889)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (210 973)