Laptop nie ładuje baterii. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Właściwie każda bateria w laptopie z czasem ulega wyeksploatowaniu. Może zacząć tracić pojemność lub w ogóle przestać działać. Często spotykanym problemem jest również komunikat „podłączony – nie ładuje”, oznaczający, że choć akumulator podpięty jest do zasilania, nie magazynuje energii. Jeśli twój laptop nie ładuje baterii, nie martw się! Nie musi to wcale oznaczać konieczności wymiany akumulatora. Poznaj wszystkie przyczyny, które mogą stać za tym problemem, oraz sposoby na jego rozwiązanie!
Z tego artykułu dowiedz się:
- dlaczego laptop nie ładuje baterii,
- co zrobić, kiedy bateria się nie ładuje,
- jak wybrać dobry zamiennik baterii.
Dlaczego laptop nie ładuje baterii? Możliwe przyczyny
Przyczyn problemu z ładowaniem akumulatora laptopa należy szukać w:
- zasilaczu,
- gnieździe ładowania,
- gniazdku elektrycznym,
- samej baterii.
Istnieje kilka różnych objawów, które świadczą o tym, że z procesem ładowania baterii jest coś nie tak. Przede wszystkim warto zaobserwować, w jakim momencie akumulator przestał magazynować energię. Zdążył rozładować się do zera i teraz nie chce się włączyć, mimo że jest podpięty do prądu? A może ma jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, ale wskaźnik naładowania pozostaje bez zmian? Wskazówką, co do natury problemu, będzie też systemowy komunikat o błędzie po podłączeniu laptopa do gniazdka.
Co zrobić, kiedy bateria w laptopie się nie ładuje?
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania prowadzące do eliminacji problemu, musisz wiedzieć, z czym masz do czynienia. Zacznij więc od postawienia diagnozy. Pomogą Ci w tym następujące kroki:
Sprawdź działanie innego gniazdka elektrycznego
W pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie gniazdka, do którego podłączony jest zasilacz ładujący Twój laptop. Podepnij do niego inne urządzenie i przekonaj się, czy działa ono prawidłowo. Ładowarkę możesz natomiast przetestować, podłączając ją po prostu do innego gniazdka. Jeśli okaże się, że problem leży po stronie Twojej instalacji energetycznej, konieczna będzie albo wymiana listwy zasilającej, albo – w ostateczności – konsultacja z elektrykiem. Dobra wiadomość jest taka, że z laptopem wszystko w porządku!
Zrestartuj laptop
Jest to jedno z uniwersalnych rozwiązań, jakie warto wypróbować w przypadku większości problemów z komputerem. Odłącz laptop od zasilania i zrestartuj go zarówno z włożoną baterią, jak i bez niej (jeśli tylko da się ją wyjąć). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że system „zaskoczy” po ponownym uruchomieniu i zacznie prawidłowo wyświetlać stan naładowania akumulatora.
Reinstaluj sterownik baterii
Problem na poziomie systemu może sięgać głębiej. W wyniku nie do końca udanych aktualizacji bądź innych zmian w oprogramowaniu Windows traci czasem kompatybilność z baterią. W przypadku takiej sytuacji wystarczy przeinstalować sterowniki akumulatora. W tym celu uruchom menedżer urządzeń w swoim komputerze i prawym przyciskiem myszy kliknij na pozycję „Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI”. Wybierz opcję „Odinstaluj”. Po restarcie laptopa sterownik powinien pojawić się ponownie i działać prawidłowo.
Przetestuj inny zasilacz
Jeśli powyższe sposoby nie rozwiązały problemu i nie dały jednoznacznej diagnozy, przyjrzyj się bliżej zasilaczowi, który wykorzystujesz do ładowania baterii. Jego wtyk mógł ulec zabrudzeniu bądź uszkodzeniu. Sprawdź, czy nie doszło do żadnych mechanicznych uszkodzeń zasilacza. Dla pewności spróbuj podłączyć do laptopa inną pasującą ładowarkę. Jeśli będzie działała prawidłowo, znasz już winowajcę! Wystarczy wówczas zainwestować w nowy zasilacz.
Przeczyść styki
Skoro problem nie leżał ani w gniazdku elektrycznym, ani w systemie laptopa, ani nawet w zasilaczu, pozostały jedynie dwie możliwości. Pierwsza – mniej prawdopodobna – to zanieczyszczenia gniazda ładowania albo styków baterii. Druga to oczywiście wyeksploatowanie akumulatora, oznaczające konieczność jego wymiany. Aby pozbyć się wątpliwości, dokładnie przetrzyj wszystkie styki i wyczyść gniazdo zasilania, pozbywając się w ten sposób nagromadzonego tam kurzu. Jeśli to nie pomoże, musisz pogodzić się z koniecznością zakupu zamiennika dla baterii.
Jak wybrać dobry zamiennik baterii?
Jeśli nowa bateria stanie się koniecznością, sprawdź oznaczenie oryginalnego akumulatora. Dzięki niemu z łatwością znajdziesz zamiennik. Aby upewnić się co do kompatybilności produktu z Twoim komputerem, możesz dodatkowo zweryfikować wartość napięcia oraz pojemności. Ta pierwsza musi dokładnie odpowiadać dotychczasowej baterii, a ta druga może być wyższa – pod warunkiem, że kształt, rozmiar i układ styków akumulatora pozwalają na bezproblemowe podłączenie go do laptopa.
Wysokiej jakości zamienniki akumulatorów znajdziesz w ofercie Świata Baterii. Cechują się one identycznymi parametrami jak baterie fabrycznie stosowane w komputerach. Jeśli więc Twój laptop nie ładuje baterii, możesz ją zastąpić jednym z produktów dostępnych w bardzo atrakcyjnych cenach!
Polecane baterie
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 431)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 088)