Montaż ładowarki do samochodów elektrycznych – jak go przeprowadzić?
Spis treści
Choć popularność samochodów elektrycznych wciąż rośnie, kierowcy często czują się zniechęceni do inwestycji w ekologiczny pojazd z powodu potencjalnych problemów z jego ładowaniem. Przeznaczona do tego celu infrastruktura dopiero zaczyna się rozwijać, co sprawia, że właściciele pojazdów typu EV często muszą zadbać o własne źródła energii dla nich. Na szczęście mają do dyspozycji nie tylko zwykłe ładowarki, ale także zaawansowane stacje ładujące – tak zwane wallboxy. Co trzeba o nich wiedzieć i jak przeprowadzić montaż ładowarki do samochodów elektrycznych we własnym garażu?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są sposoby ładowania samochodu elektrycznego w domu,
- jak przygotować się do wyzwania, jakim może być montaż ładowarki do samochodów elektrycznych,
- jak przeprowadzić montaż ładowarki do samochodów elektrycznych w bloku lub na parkingu
Ładowanie auta elektrycznego z Wallboxem
Akumulator samochodu elektrycznego najszybciej uzupełnisz na specjalnych stacjach ładowania prądem stałym. Są to jednak punkty, których w Polsce wciąż jest niewiele, toteż zdecydowanie częściej będziesz zapewne skazany na ładowanie samochodu elektrycznego w domu lub w bloku. Do wyboru masz specjalny kabel, który możesz podłączyć do każdego gniazdka elektrycznego, a także Wallbox – wymagający montażu na ścianie lub na słupku montażowym.
Dlaczego warto zdecydować się na własny wallbox? Ten typ ładowarki do samochodów elektrycznych zapewni Ci ładowanie pojazdu z mocą nawet 22 kW! Dla porównania – kabel podłączony do gniazda sieciowego będzie ładował akumulator z mocą zaledwie 2,3 kW, co przełoży się na długie godziny oczekiwania.
Jak przygotować montaż ładowarki do samochodów elektrycznych?
Zawsze najistotniejsza kwestia to możliwość dokonania instalacji Wallboxa. Warto jednak – zanim zabierzesz się za montaż ładowarki samochodowej zapoznać się z możliwościami swojego wallboxa i instalacji elektrycznej. Dobrze sprawdzić, z jaką maksymalną mocą może ono ładować Twój pojazd.
Pamiętaj, że sam zakup stacji ładowania o mocy 22 kW nie gwarantuje Ci tak szybkiego ładowania. Warunkiem wykorzystania jej pełnego potencjału są po pierwsze odpowiednie możliwości Twojej instalacji elektrycznej, a po drugie brak ograniczeń pod względem maksymalnej mocy ładowania pojazdu. Weź te kwestie pod uwagę podczas wyboru wallboxa dla siebie!
Domowa stacja ładowania samochodu – zweryfikuj możliwości instalacji energetycznej
Jak wspomnieliśmy wyżej, nie każda instalacja elektryczna poradzi sobie z ładowarką o mocy 22 kW. Może się więc okazać, że montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych a będzie wymagał fizycznej modyfikacji systemu w porozumieniu zarówno z zakładem energetycznym, jak i – w przypadku mieszkańców bloku – z zarządcą budynku. Często wiąże się to z koniecznością uzyskania dodatkowych pozwoleń i przeprowadzenia zaawansowanych prac technicznych.
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych
Prywatna, domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego może bez trudu być zamontowana samodzielnie. W tym celu będziesz potrzebować jedynie wiertarki oraz śrubokręta. Urządzenie z powodzeniem zainstalujesz zarówno wewnątrz budynku, np. w garażu (na ścianie), jak i na zewnątrz (na stojaku przy Twoim miejscu postojowym). Klasa szczelności IP66, w którą wyposażone są bezpieczne i dobre jakościowo stacje ładowania, skutecznie zabezpieczy ładowarkę przed negatywnym wpływem wszelkich czynników atmosferycznych.
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych wygląda podobnie u większości producentów. Omówmy sobie przykładową instalację wallboxa na podstawie produktu Green Cell PowerBox.
Aby zamontować stację ładowania, wystarczy posłużyć się szablonem montażowym, który jest dołączony do zamówienia i wywiercić otwory w pożądanych miejscach. Następnie wsuń do nich koszulki kołków rozporowych i przykręć płytę montażową za pomocą wkrętów. Na tak przygotowanej podstawie możesz spokojnie zawiesić stację ładowania. Jedyne, co Ci pozostaje, to podłączyć ją do instalacji elektrycznej.
Ten ostatni krok powinien wykonać uprawniony elektryk. Zlecając mu podpięcie stacji ładowania do instalacji, zapewnisz sobie bezpieczeństwo, a przy okazji nie stracisz gwarancji na urządzenie. Zazwyczaj praca tego typu nie powinna zająć fachowcowi więcej niż godzinę.
Prywatne stacje ładowania ze Świata Baterii
Jeśli szukasz wydajnych stacji ładowania do samochodów elektrycznych, znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego. Kupując u nas Wallboxa, otrzymasz także szczegółową instrukcję montażu własnej stacji ładowania, która na pewno ułatwi Ci przeprowadzenie całej procedury. Zapoznaj się z produktami dostępnymi na Świecie Baterii i przyspiesz ładowanie swojego pojazdu!
Polecane ładowarki
FAQ
Ile kosztuje stacja ładowania samochodów elektrycznych?
Domowa stacja ładowania samochodu Green Cell PowerBox dostępna w naszym sklepie, kosztuje 1 899,95 zł. W tej cenie otrzymasz wallbox pozwalający ładować Twój samochód z mocą 22kW.
Koszt stacji ładowania samochodów elektrycznych do użytku publicznego może wynosić od kilkunastu, do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt instalacji elektrycznej.
Cena najszybszych stacji do ładowania samochodów elektrycznych, zasilanych prądem stałym, jest o wiele wyższa – może wynieść od 100 000 do nawet 500 000 zł.
Ile jest ładowarek elektrycznych w Polsce?
Pod koniec kwietnia 2024 roku w Polsce zarejestrowanych było 6490 publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Choć cieszy fakt, że liczba ta wciąż wzrasta, nie da się ukryć, że obecna liczba publicznych ładowarek nadal może być problematyczna dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak ładowanie samochodu elektrycznego w domu, przy pomocy wallboxów i ładowarek mobilnych EV.
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 656)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 241)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 253)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 074)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 526)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 783)