Najstraszniejsze mity o urządzeniach elektronicznych – promocja Halloween 2024


Nadchodzi najstraszniejsza noc w roku, kiedy potwory i duchy wychodzą na ulicę, a kres ich zła i psot mogą położyć jedynie słodkości (tak samo, jak u ludzi, jest to ich słabość). To także noc, kiedy w blasku pełni księżyca można usłyszeć najmroczniejsze legendy. Z okazji Halloween opowiemy Wam przerażające historie, jakie krążą wokół urządzeń elektronicznych. Czy są prawdziwe? Sprawdźcie sami – tylko się nie przestraszcie!
Spis treści:
Bateria Frankensteina – czy można przywrócić martwą baterię do życia?
Wśród użytkowników elektroniki krążą legendy o niejakich Bateriach Frankensteina. Ponoć zostały przywrócone do życia autorską techniką naukowca – ożywił on martwe tkanki akumulatora, w czym pomogła mu wymiana ogniw w baterii. Mówi się też, że niektóre baterie umieścił w zamrażarce na 12 godzin, co przywróciło je do życia.
Tymczasem regeneracja baterii nie jest ani bezpiecznym, ani skutecznym rozwiązaniem problemu. Baterie posiadają pamięć EEPROM, która zapisuje pojemność uszkodzonych ogniw – wówczas nawet wymiana ogniw w baterii “techniką Frankensteina” nie sprawi, że bateria będzie odczytywać nową pojemność akumulatorów. Regeneracja baterii w zamrażarce może natomiast uszkodzić wewnętrzne komponenty baterii. Dlatego najbezpieczniejszym, najprostszym, a także najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest całkowita wymiana baterii w laptopi
Zobacz również…
Regeneracja baterii laptopa, czy jej całkowita wymiana
Nieśmiertelny akumulator – czy może żyć wiecznie?
Niektórzy mówią, że akumulatory tak samo, jak wampiry, mogą żyć wiecznie – wystarczy unikać kilku czynników, które mogą mu zaszkodzić. W tym przypadku słońce może okazać się zabójcze – zarówno dla wampirów, jak i akumulatorów. Jednak czy akumulator może być nieśmiertelny, nie tylko w Halloween?
Żywotność akumulatora zależy od wielu czynników, takich jak typ akumulatora (np. AGM, LiFePO), przeznaczenie (np. praca cykliczna lub buforowa) i warunki użytkowania (np. czy jest narażony na niskie lub ekstremalnie wysokie temperatury). Zatem ile wytrzymuje akumulator? Przyjmuje się, że średnia żywotność akumulatora wynosi między 4 a 6 lat, ale na przykład akumulator Cube LiFePO4 od Greencell może bezproblemowo działać nawet przez ponad 10 lat. Przestrzeganie odpowiednich zasad użytkowania, a także dbałość o akumulator może wydłużyć jego żywotność – jednak nie będzie ona wieczna.
Klątwa szybkiej ładowarki – czy szybkie ładowanie niszczy baterię?
Nie tylko w Halloween, ale cały rok krąży przerażająca legenda o “klątwie szybkiej ładowarki”, bezwzględnie zabijającej baterie urządzeń, które kiedykolwiek zaznały funkcji Quick Charge. Ofiarami ponoć padają smartfony, które najczęściej narażone są na tę krwiożerczą opcję.
Na szczęście “klątwa szybkiej ładowarki” pozostaje wyłącznie nieprawdziwą legendą. To nie szybkie ładowanie, a wysoka temperatura niszczy baterię urządzenia. Tymczasem urządzenia, które posiadają tę funkcję, zostały wyposażone w czujniki wzrostu temperatury. W przypadku, gdy temperatura wzrośnie do niebezpiecznego poziomu, zasilanie jest automatycznie odcinane. Te same zabezpieczenia posiadają szybkie ładowarki. Dlatego możesz bezpiecznie naładować taką ładowarką urządzenia, które nie posiadają funkcji szybkiego ładowania. Choć Twój smartfon będzie ładować się w standardowym czasie, to duża moc ładowarki nie spowoduje uszkodzenia baterii urządzenia.
Zobacz również…
Czy fast charge niszczy baterie? Co trzeba wiedzieć o szybkim ładowaniu?
Powerbank zombie – czy nieużywany traci energię?
Powszechną opowieścią na Halloween jest również ta o mitycznym powerbanku zombie. Podobno wraz z upływem czasu, gdy jest on nieużywany, drastycznie traci energię, stając się “żywym trupem”.
Jednak jedyne, co wyżej opisany powerbank ma wspólnego z zombie to tempo – a dokładniej tempo samorozładowania. Choć faktem jest, że powerbanki ulegają samorozładowaniu, gdy są nieużywane, tak poziom spadku energii jest minimalny, a nawet niezauważalny. Wynosi on między 2% a 5% w skali miesiąca. Powerbanki wyższej jakości posiadają również specjalną elektronikę, która minimalizuje skalę samorozładowania. Ponadto warto utrzymywać naładowanie powerbanka na poziomie 50-60%, co pozwoli zminimalizować ryzyko przyspieszonego samorozładowania.
Przerażająco krótki zasięg – czy samochód elektryczny nada się do długiej trasy?
Na zakończenie – najstraszniejsza z najstraszniejszych legend, przy której większość z Was z pewnością miała ciarki na ciele. Samochód elektryczny, który ruszył w daleką podróż, rozładował się po kilkudziesięciu kilometrach, a jego właściciel odtąd musiał walczyć o przetrwanie w mrocznym lesie pełnym potworów. Na szczęście to tylko miejska legenda na Halloween.
Mit o zasięgu samochodów elektrycznych jest żywy do dziś, mimo tego, że nowoczesne samochody elektryczne od lat sprawdzają się nawet na długich trasach międzynarodowych. Zasięg samochodów elektrycznych może wynosić nawet 600 km na jednym ładowaniu. Ponadto, stacje ładowania (szczególnie szybkiego ładowania DC) są zdecydowanie powszechniejsze za granicą, niż w Polsce. Dzięki temu planowanie trasy elektrykiem z uwzględnieniem postojów na ładowanie nie stanowi większego problemu, a Ty, nawet w Halloween nie będziesz zmuszony do przeżycia horroru na własnej skórze w ciemnym lesie.
Zobacz również…
Ładowanie samochodu elektrycznego — wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Promocja na Halloween 2024 w Świecie Baterii
Z okazji Halloween mamy dla Was prawdziwie przerażającą promocję w naszym sklepie Świat Baterii – nawet do 15% na urządzenia elektroniczne i dodatki do nich. W ofercie znajdziesz m.in. akumulatory AGM i LiFePO4, baterie do e-bike, kable USB, powerbanki czy przetwornice.
Podsumowanie
Wokół wielu urządzeń elektronicznych i technologii narosło sporo mrożących krew w żyłach legend, które – na szczęście – zazwyczaj mijają się z prawdą. Spraw sobie lub swoim bliskim upiornie przyjemny prezent z okazji Halloween, korzystając ze specjalnej promocji w sklepie Świat Baterii!


Green Cell GC PowerBoost Car Jump Starter / Powerbank / Rozrusznik do samochodu z funkcją prostownika 16000mAh 2000A


Green Cell Biała Ładowarka sieciowa 65W GaN GC PowerGaN do Laptopa, MacBooka, Telefonu, Nintendo Switch – 2x USB-C, 1x USB-A
Klaudia Figiel
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (403 129)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (322 660)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (268 853)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (255 213)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (242 213)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (223 540)