Powerbank – jaki wybrać, aby jak najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom?
Współczesne smartfony oferują ogrom możliwości – służą komunikacji, edukacji, rozrywce i wielu innym codziennym zastosowaniom. Niestety – za mocnymi, wymagającymi podzespołami urządzeń nie nadążają ich baterie. Stąd rosnąca wciąż popularność powerbanków, które pozwalają zdecydowanie wydłużyć intensywne użytkowanie telefonów. Zastanawiasz się nad tym, jaki model banku energii wybrać? Zapoznaj się z listą 8 kryteriów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakimi parametrami kierować się, wybierając powerbank,
- jak dopasować powerbank do swoich potrzeb,
- czym cechuje się dobry powerbank
- jaki powerbank wybrać.
1. Pojemność
Pierwszym kryterium, jakie ocenia się podczas wyboru powerbanku, jest niewątpliwie jego pojemność. Wartość ta decyduje o ilości energii elektrycznej, jaką jest w stanie magazynować urządzenie, a wyraża się ją w miliamperogodzinach (mAh). Dostępne na rynku modele mogą dysponować pojemnością rzędu zaledwie 2500 mAh lub sięgającą nawet 30000 mAh. Czy im więcej, tym lepiej?
Im większa pojemność powerbanku, tym dłużej będzie Ci on służył pomiędzy kolejnymi ładowaniami. Przed zakupem zastanów się jednak, czy na pewno potrzebujesz tak zaawansowanego sprzętu. Parametr ten należy bowiem dostosować do planowanego przeznaczenia powerbanku. Jeśli szukasz modelu, który pozwoli Ci wydłużyć pracę laptopa na baterii, przyda Ci się urządzenie o dużej pojemności. Jeżeli natomiast chcesz tylko od czasu do czasu podładować swój smartfon czy słuchawki bezprzewodowe, nie ma sensu przepłacać za powerbank o pojemności 30000 mAh.
2. Szybkie ładowanie
Technologia szybkiego ładowania powoli staje się standardem na rynku smartfonów. Aby skorzystać z tego udogodnienia, nie wystarczy jednak zaopatrzyć się w odpowiedni model urządzenia mobilnego. Potrzebna jest jeszcze właściwa ładowarka. Albo powerbank. Akcesoria te powinny być więc kompatybilne z dostępnymi na rynku technologiami, takimi jak na przykład Qualcomm Quick Charge, Samsung Adaptive Fast Charge, Huawei Super Charge czy Apple Fast Charge.
Zazwyczaj powerbanki współpracują z kilkoma różnymi standardami szybkiego ładowania. Weryfikując to kryterium, warto przy okazji zwrócić uwagę na obecność funkcji Power Delivery, która umożliwia najbardziej wydajne ładowanie – także w przypadku notebooków czy konsol.
Pamiętaj, że technologie „quick charge” wymagają prądu o dość wysokiej mocy. Przykładem niech będą najnowsze modele iPhone’a, które potrzebują przynajmniej 18 W, aby uzyskać nawet 50% baterii w ciągu 30 minut. Tyle w temacie smartfonów. A bardziej zaawansowane urządzenia? Tablety czy konsole efektywnie naładujesz prądem o mocy 27 W, a laptopy – nawet 65 W.
Nie zapominaj jednak, że maksymalna moc, z jaką możesz naładować swoje urządzenie, ograniczona jest przez jego parametry. Najszybsze ładowanie zapewni Ci zatem powerbank, którego moc wyjściowa będzie równa maksymalnej mocy pobieranej przez sprzęt.
3. Liczba wyjść
Z mocą powerbanku wiąże się jeszcze jedno kryterium, czyli liczba portów USB, w które jest on wyposażony. Najmocniejsze banki energii posiadają zazwyczaj kilka wyjść dostarczających prąd o różnej mocy. Na przykładzie powerbanku o trzech portach – do jednego gniazda może być podłączony smartfon,do kolejnego tablet, a do trzeciego Nintendo Switch.
Naturalnie, nie tylko tak potężne powerbanki wyposażone są w kilka wyjść. Prostsze urządzenia o maksymalnej mocy np. 18 W także mogą posiadać 2, 3 lub 4 porty USB. Gwarantuje to możliwość ładowania paru urządzeń jednocześnie, a nawet samego magazynu w tym samym czasie. Do skorzystania z tego ostatniego udogodnienia konieczna jest funkcja Pass-Through.
4. Typ portu USB
A skoro już o gniazdach USB mowa, warto poświęcić nieco uwagi ich typom. Jeśli zależy Ci na wszechstronnym powerbanku, który skutecznie poradzi sobie z ładowaniem zarówno smartfonów, jak i tabletów czy aparatów fotograficznych, przydadzą Ci się różne porty USB.
Wiele wymagających urządzeń mobilnych podłączysz do gniazda USB typu C. Przewód z takim wtykiem dołączany jest teraz także do zestawów iPhone 12. Kable innych smartfonów wciąż jednak korzystają raczej ze złącza USB-A, które podpiąć można czy to do komputera, czy do adaptera ładowarki sieciowej. Zarówno USB-C, jak i USB-A to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w razie potrzeby łatwo kupisz przewód zakończony odpowiednim wtykiem z drugiej strony. Poza tymi typami w powerbanku można także znaleźć coraz rzadziej stosowane gniazdo micro USB. Czasem służy ono do ładowania samego magazynu.
5. Żywotność
Jak każde produkty z akumulatorem litowo-jonowym czy litowo-polimerowym, powerbanki mają określoną żywotność. Jej wskaźnik określa liczbę cykli ładowania. Na jej podstawie możesz wywnioskować jak długo będzie Ci służyło dane urządzenie. Pewnego rodzaju standardem wśród producentów jest granica 500 cykli, która przekłada się na stuprocentową wydajność magazynu energii przez 15 miesięcy, zakładając jego codzienną eksploatację. A że z powerbanku nie korzysta się każdego dnia, powinien on zachować pełną pojemność przez znacznie dłuższy czas.
Żywotność banku energii zależy oczywiście od jakości jego wykonania i wykorzystanych podczas produkcji materiałów. Wydajność urządzenia zachowasz na dłużej, jeśli będziesz pamiętać o jego odpowiedzialnej eksploatacji. Staraj się więc utrzymywać powerbank naładowany, także wtedy, gdy przez dłuższy czas z niego nie korzystasz.
6. Waga i wymiary
Choć może nie jest to pierwsze kryterium, na które zwraca się uwagę przy zakupie, wymiary i waga powerbanku mogą mieć spory wpływ na komfort jego użytkowania. Okażą się szczególnie istotne dla osób korzystających z niego w podróży. Zbyt duże i ciężkie urządzenie może utrudnić pakowanie bagażu podręcznego, a przecież podczas lotów samolotami czy wycieczek z plecakiem każdy centymetr i każdy kilogram ma znaczenie.
Powerbanków używa się też na co dzień, nosząc je w kieszeniach. Jeśli przewidujesz takie zastosowanie dla swojego urządzenia, wybierz smukły model, który łatwo zmieścisz w jeansach czy kurtce. Niestety, duża pojemność i moc magazynu często przekładają się na niezbyt kompaktowy rozmiar powerbanku. Z drugiej strony dzięki postępującej miniaturyzacji, w sklepach coraz częściej można znaleźć produkty, które łączą wszystkie te zalety.
7. Jakość konstrukcji
To kryterium wspólne dla wszystkich urządzeń elektronicznych. Jeśli chcesz, aby powerbank służył Ci przez długie lata, wybierz model o solidnej konstrukcji, wykonany z wysokiej jakości komponentów. Niestety, są to parametry, które trudno ocenić na pierwszy rzut oka, oglądając sprzęt na sklepowej półce bądź na stronie internetowej. Z tego względu warto pokierować się opiniami innych użytkowników, którzy mieli już okazję przetestować interesujące Cię modele powerbanków.
Jeśli zastanawiasz się, jaki powerbank wybrać, możesz też wyjść z założenia, że wysokiej jakości urządzenia dostarczają na rynek znani i sprawdzeni producenci. Ich renoma nie wzięła się przecież znikąd. Nie warto więc ryzykować zakupu artykułów anonimowych marek, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem dość szybko odmówią posłuszeństwa, a Ty będziesz się znów rozglądać za nowym sprzętem. Szkoda czasu i pieniędzy na takie eksperymenty.
Solidne powerbanki bez problemów zniosą trudy każdej podróży i eksploatację w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych materiałów okażą się odporne na wstrząsy, a szczelne obudowy zabezpieczą je przed przedostawaniem się wilgoci czy zanieczyszczeń do środka. Urządzenie renomowanej marki to niższa awaryjność, większa niezawodność, a poza tym gwarancja obowiązująca nawet przez 24 miesiące.
8. Dodatkowe udogodnienia
Poza podstawowymi parametrami należy wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje, aby zaopatrzyć się w powerbank idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Nie wszystkie z tych udogodnień przydają się na co dzień, ale niektórymi warto się zainteresować:
- Wskaźnik naładowania – określa aktualny stan akumulatora powerbanku i występuje w dwóch wariantach. Pierwszy to diody LED, które są mało dokładne, ale nie zużywają dużo energii. Drugi to wyświetlacz LCD – zdecydowanie bardziej precyzyjny, ale i pochłaniający nieco więcej prądu z tych samych zasobów, z których korzystają podłączone do banku urządzenia.
- Funkcja ładowania bezprzewodowego – podobnie jak ładowarki, tak i powerbanki występują w wariancie indukcyjnym. Oznacza to, że wystarczy położyć na nich telefon, aby go naładować. Funkcjonalność takiego rozwiązania każdy powinien ocenić sam – bezprzewodowe ładowanie wydaje się mało praktyczne w podróży, a w domu czy w pracy zawsze można przecież skorzystać ze zwykłej ładowarki.
- Wbudowany przewód – pozwala zapomnieć o noszeniu ze sobą kabla do zasilania smartfonu. Przewód chowa się w obudowie, co znacznie zwiększa komfort użytkowania powerbanku.
- Latarka LED – dla niektórych użytkowników będzie to zupełnie zbędny „bajer”, inni znajdą dla niego zastosowanie. Często zdarza nam się przecież używać lampy błyskowej telefonu jako latarki. Lepiej jednak oszczędzać baterię urządzenia, a do oświetlenia w razie potrzeby wykorzystać lampkę powerbanku.
- Panel solarny – problem z powerbankiem polega na tym, że magazynowana w nim energia dość szybko się kończy. Gdy w pobliżu brak jakiegokolwiek źródła zasilania, nie ma możliwości jej uzupełnienia. Dlatego właśnie ciekawym rozwiązaniem wydaje się panel solarny z funkcją powerbanku, który umożliwia ładowanie urządzenia energią pozyskiwaną z promieni słonecznych. Dzięki temu w każdej chwili (z wyjątkiem nocy) możesz uzupełnić swój zapas prądu.
Powerbank, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!
W ofercie naszego sklepu internetowego czekają na Ciebie magazyny energii o imponującej pojemności, które nadają się do ładowania smartfonów, tabletów, laptopów i wielu innych urządzeń. Wyposażone są przy tym we wszystkie praktyczne funkcje, takie jak technologia Quick Charge, Power Delivery, różne typy portów USB czy wskaźnik naładowania. Wybierz więc model, który najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby!
Polecane powerbanki
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 655)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 241)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 245)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 065)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 525)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 782)