Rodzaje filtrów do oczyszczacza Xiaomi – który wybrać?


Oczyszczacze powietrza zyskują na popularności. Nic dziwnego, skoro w wielu polskich miastach i miejscowościach stan powietrza pozostawia wiele do życzenia. Tego typu urządzenia wykorzystuje się zarówno w przestrzeni biurowej, jak i w domowym zaciszu. Wszyscy użytkownicy oczyszczaczy Xiaomi muszą przygotować się na to, że pewnego dnia fabrycznie zamontowany w urządzeniu filtr się zużyje. Co wtedy? Jaki zamiennik wybrać? Mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje, które będą pasować do oczyszczacza Xiaomi. Wszystkie charakteryzują się innymi właściwościami. Pokrótce opiszemy każdy z nich i przybliżymy ich zastosowania. Zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy wymienić filtr w oczyszczaczu,
- czym charakteryzuje się filtr niebieski,
- jakie właściwości mają filtry Xiaomi zielony i fioletowy.
Dlaczego należy wymieniać filtry w oczyszczaczu
Żywotność każdego filtra w oczyszczaczu powietrza jest ograniczona. Po pewnym czasie będzie trzeba go wymienić na nowy. Żywotność danego filtru jest zależna od:
- modelu filtra,
- czasu pracy filtra,
- stopnia zanieczyszczenia powietrza,
- wielkości oczyszczanego obszaru.
Jeśli zależy nam na pozbyciu się zanieczyszczeń z najbliższego otoczenia, musimy monitorować to, w jakim stanie znajduje się filtr w naszym oczyszczaczu. Co jednak, jeśli zaniedbamy tę kwestię?
Co się stanie, gdy nie wymienimy filtra w odpowiednim czasie?
Pracujący oczyszczacz powietrza, którego filtr będzie w złym stanie, może doprowadzić do wtórnego zanieczyszczenia środowiska. Zatkane filtry sprawiają, że wydajność urządzenia nie jest maksymalna, co negatywnie wpłynie na skuteczność oczyszczania powietrza w danym pomieszczeniu. W dalszej perspektywie długotrwałe stosowanie przepełnionych zanieczyszczeniami filtrów może doprowadzić do obciążenia wentylatora systemowego i silnika. Tym samym skróci to czas eksploatacji całego urządzenia lub doprowadzi do konieczności wymiany poszczególnych elementów.
Przeładowanie substancjami zanieczyszczającymi, które zbierają się na filtrze, prowadzi do wystąpienia tzw. oporów. Ograniczają one przepływ powietrza, co z kolei skutkuje spadkiem ciśnienia w urządzeniu. System musi ciężej pracować, by poradzić sobie z tym problemem. Tym samym zużywa więcej energii elektrycznej, aby przepuszczać powietrze przez media filtracyjne.
Brud, kurz, pył, bakterie, inne cząsteczki wypełniające filtr sprawiają, że urządzenie próbuje pracować bardziej wydajnie. Zwiększa się pobór mocy. Mówiąc krótko – jeśli Twój oczyszczacz będzie pracował z zapchanym filtrem to spadnie jego skuteczność, a rachunki za prąd pójdą w górę.
Rodzaje filtrów do oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2
Na samym wstępie wspomnieliśmy, że występują trzy warianty filtrów do oczyszczaczy Xiaomi, takich jak Air Purifier 2/ 2S / Pro. Są to:
- filtr niebieski (podstawowy),
- filtr zielony (rozszerzony),
- filtr fioletowy (antybakteryjny).
Filtr niebieski
Pierwszy filtr Xiaomi znajduje się w podstawowym wyposażeniu oryginalnego oczyszczacza. Posiada dodatkową wewnętrzną warstwę węgla aktywnego. Jest uniwersalny i powinien dobrze sprawdzić się w domowych warunkach. To filtr HEPA, zaprojektowany tak, by zatrzymywał bardzo drobne cząsteczki (m.in. pm2.5).
Warto podkreślić, że ten rodzaj filtra nie radzi sobie z gazami i zapachami. Za filtrację lotnych związków organicznych, oparów chemicznych, dymu papierosowego i innych zapachów odpowiada węgiel aktywny. W podstawowej, niebieskiej wersji filtra jest go bardzo mało, dlatego produkt może okazać się nieskuteczny wobec dymnych związków.
Filtr zielony
Zielony filtr Xiaomi to ulepszona wersja filtra niebieskiego. Zwiększa poziom filtracji w stosunku do czynników gazowych i chemicznych, takich jak: formaldehyd, benzen, amoniak i inne szkodliwe substancje, a także nieprzyjemne zapachy i dym. Usuwa wirusy, bakterie, zarodniki grzybów oraz pyłki roślin. Posiada wyższą kategorię HEPA (H13), natomiast grubość „harmonijki” tego modelu jest grubsza od tej, która znajduje się w wersji niebieskiej. Więcej jest również węgla aktywnego, co wpływa też na wagę samego filtra. Jest ona znacząco większa niż w wersji podstawowej – wynosi około 1,1 kilograma, przy czym waga niebieskiego filtra (HEPA + węgiel) to 0,85 kg. Jeśli potrzebujesz produktu, który skutecznie wyeliminuje nieprzyjemne zapachy, sprawdź antyformaldehydowy zielony filtr Xiaomi do oczyszczaczy powietrza.
Filtr fioletowy
We filtrze fioletowym warstwa węgla aktywnego jest największa w porównaniu do omówionych wcześniej wersji. Dzięki temu skuteczniej filtruje powietrze ze szkodliwych związków chemicznych. Zwalcza między innymi: amoniak, siarczek wodoru, indol, siarkowodór, etan, formaldehyd, radon. Taki filtr węglowy – o większej powierzchni i porowatości – pochłania szkodliwe gazy i chemikalia, których nie wyłapie filtr HEPA. Jego powierzchnia absorbująca to aż 57000 metrów kwadratowych. Ponadto w wersji fioletowej zastosowano antybakteryjną technologię opartą o organiczne sole (Organic Metal Salts Anti-Virus and Antimicrobial Technology).
Filtry Xiaomi dostosowane do Twoich potrzeb
Regularna wymiana filtrów to gwarancja, że potencjał oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier zostanie maksymalnie wykorzystany. Dzięki odpowiedniemu filtrowi urządzenie będzie pracować efektywnie i zapewni doskonałą jakość powietrza w Twoim domu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – wejdź na Świat Baterii i dobierz filtr, który najbardziej Ci odpowiada! 😉
Polecane
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (381 726)
- Bateria litowo-jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (284 281)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (229 922)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (215 955)
- Jaki Power Bank zabrać do samolotu? (197 026)
- Czy mój telefon ma ładowanie indukcyjne? (175 220)