System DEX w Samsungu – jak działa?
Czy zwróciliście kiedyś uwagę, że Wasz smartfon nie odbiega parametrami od Waszego laptopa? 8 GB pamięci RAM, 4-8 rdzeni procesora, wysoka rozdzielczość ekranu – te właściwości sprawiają, że nosimy przy sobie podręczny komputer, mieszczący się w naszej kieszeni. Ten fakt wykorzystał początkowo Microsoft w Lumii 950 oraz 950 XL, później dołączyli Huawei oraz Samsung. Inżynierowie i programiści Samsunga postanowili to wykorzystać i dać użytkownikom swoich smartfonów możliwość korzystania z funkcji Continuum. Funkcja ta pozwala na używanie smartfona jak komputera, preinstalując w swoich topowych modelach system DEX.
Jak uruchomić system DEX?
Czego nam potrzeba, aby móc zmieścić „komputer” w kieszeni? Bazy, czyli Samsung’a Galaxy S8/S8+, S9/S9+ lub Note 8, a także stacji dokującej, wspierającej Samsung DEX. Do naszych testów użyliśmy produktu Green Cell. Hub USB-C pozwala na podłączenie dodatkowych 3 urządzeń USB, zewnętrznego ekranu (HDMI) z matrycą w rozdzielczości 4K – 30 Hz lub FullHD z 60 Hz oraz kart pamięci w standardzie SD.
Nie zapomnijmy jednak o zasilaniu! O tym producent pomyślał konstruując swoje urządzenie i dodał port USB-C. Podpięcie go do zasilania sieciowego pozwala na korzystanie z urządzenia dłużej, niż na wbudowanej baterii. Do tego celu możemy wykorzystać dołączaną do zestawu z telefonem ładowarkę lub też jedną z propozycji od Green Cell z funkcją Power Delivery oraz kabel typu C.
Po podłączeniu HUB’a do smartfona poprzez złącze typu C, ekranu poprzez HDMI oraz zasilania (które jest niezbędne do wzbudzenia systemu DEX) na zewnętrznym ekranie ujrzymy pulpit, który do złudzenia przypomina nam ten, znany z naszych laptopów oraz środowiska Windows. W przypadku braku zasilania, podłączenie za pośrednictwem HUB’a ekranu zewnętrznego uruchomi screen mirroring (wyświetlanie pulpitu z ekranu smartfona).
Komputer w minimalistycznej formie
Moda na minimalizm dotyczy różnych obszarów naszego życia, w tym miejsca pracy. Podłączając Samsunga do stacji dokującej, a do niej monitor, mysz oraz klawiaturę, zamienimy biurko w biuro z PC-etem. Schludna forma oraz łatwa instalacja nie powinny przysporzyć problemów również mniej zaawansowanym użytkownikom. System uruchamia się samoczynnie, po wykryciu połączenia. Bez podłączonej klawiatury oraz myszy, ekran smartfona pełni funkcję touchpada, z zachowaniem typowych dla systemu Android gestów.
Dzięki edytorom tekstowym, z pakietu MS Office oraz innych dostępnych w sklepie Google Play, możemy edytować dokumenty, przeglądać strony internetowe (Chrome oraz aplikacja Internet), czy też fotografie z wakacyjnego wyjazdu zapisane w pamięci smartfona.
Fotografiami możemy się się również podzielić ze znajomymi. Jak już wspomniałem, HUB Green Cell posiada dodatkowe porty USB, a więc w bardzo szybki i wygodny sposób możemy zarządzać plikami i dowolnie je przenosić pomiędzy smartfonem, a pamięcią zewnętrzną (również przenośnym dyskiem).
Hub posłuży nie tylko do uruchomienia desktopowego systemu Samsunga, zastosowanie znajdzie w wypadku skromnie wyposażonych w porty ultrabookach, takich jak nowe Macbooki, Dell XPS, czy Huawei X. W połączniu z odpowiednią ładowarką obsługującą technologię szybkiego ładowania Power Delivery, nie tylko dodamy wyjścia USB naszemu laptopa, ale również naładujemy go prądem do 87W.
System DEX nie tylko do pracy
DEX pozwala na uruchomienie aplikacji takich jak Youtube, Netflix czy też odtwarzaczy lokalnych plików wideo. Android BOX – czyli dostawka do TV, dodająca funkcjonalności typowych dla telewizorów z systemem Smart TV jest nam znany. Wraz z wprowadzeniem przez Samsunga systemu DEX oraz propozycji Continuum od innych producentów, do tego celu może posłużyć również smartfon. DEX jest w stanie zastąpić topowe systemy SmartTV.
W wypadku braku wbudowanego systemu Smart TV, możemy dodać typowe dla niego funkcjonalności przy użyciu smartfona w zestawie z HUB’em od Green Cell. Oprócz ulubionego filmu, możemy również zagrać w jedną z gier dostępnych w Google Play. Nie będzie to prawdopodobnie Wasza rozgrywka marzeń, ale mniej wymagającym graczom, pozwoli zabić nudę. Do sterowania polecam wybrać bezprzewodową klawiaturę z touchpadem.
Do kogo skierowany jest Samsung DEX?
Pewnie wielu z Was zadało sobie pytanie: komu jest to właściwie potrzebne? Przecież są laptopy wyposażone w HDMI, telewizory z funkcją Smart , a większość smartfonów pozwala na screen mirroring – owszem, ale żadne z nich nie łączy funkcji, jakie daje DEX. Na biurku w kooperacji z monitorem oraz urządzeniami wskazującymi – spełnia funkcję PC’ta, podłączony do telewizora – dodaje funkcjonalności typowych dla Smart TV.
W dodatku może posłużyć do wyświetlenia prezentacji za pośrednictwem kabla HDMI oraz projektora, a sam HUB – do zgrania plików pomiędzy zewnętrzną pamięcią, a smartfonem. Dzięki Samsung DEX możemy zastąpić 3 urządzenia jednym. To idealne rozwiązanie dla osób, które bardzo rzadko używają komputera. Docenią je również ci, dla których ważna jest wielozadaniowość posiadanych urządzeń.
Zapraszamy do naszego sklepu!
Krzysztof Wołongiewicz
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 655)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 241)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 245)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 065)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 524)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 782)