Żyjesz w ciągłym biegu? Każda minuta jest dla Ciebie na wagę złota? Oszczędzasz czas, gdy tylko możesz, niezależnie od tego czy chodzi o dojazd do pracy czy szybkie naładowanie telefonu? Producenci smartfonów zdają sobie sprawę, że nikt nie lubi czekać i dlatego dokładają starań, by telefony dało się naładować szybko i bezpiecznie. Sprawdź, jakie akcesoria są niezbędne do szybkiego ładowania i poznaj bliżej tę technologię!
Z tego artykułu dowiesz się:
- od czego zależy szybkość ładowania telefonu,
- na co zwrócić uwagę podczas zakupu szybkiej ładowarki do telefonu,
- czy szybkie ładowanie jest zawsze bezpieczne.
Od czego zależy szybkość ładowania telefonu?
Technologia fast charge zapewnia możliwość szybszego naładowania telefonu niż standardowo. Na to, jak prędko uzupełnisz baterię swojego smartfona, ma wpływ wiele czynników – rodzaj telefonu, typ ładowarki, a także rodzaj kabla. Warto sprawdzić specyfikację techniczną smartfonu, by dowiedzieć się, który standard szybkiego ładowania obsługuje. Jest ich bowiem kilka:
- Quick Charge to standard obsługiwany przez telefony, które są wyposażone w procesor Qualcomm.
- Huawei Super Charge to z kolei technologia kompatybilna ze sprzętami Huawei,
- Motorola TurboPower zarezerwowany jest dla telefonów Motorola,
- Samsung Adaptive Fast Charge (AFC) – jak sama nazwa wskazuje, jest to patent występujący w telefonach marki Samsung,
- Ultra Charge – technologia Green Cell, kompatybilna m.in. z Quick Charge 3.0, Samsung ApFC, Huawei FCP i Apple 2.4A,
- Pump Express – dedykowany np. dla Sony, HTC i Meizu,
- Dash Charge – standard od producenta Oppo.
Jak znaleźć ładowarkę do szybkiego ładowania?
Jeśli chcesz dobrać ładowarkę, która pozwoli Ci na ładowanie swojego telefonu z maksymalną możliwą prędkością, najpierw musisz zweryfikować kilka informacji:
- Najpierw znajdź dane techniczne swojego smartfona (powinny być dostępne w internecie) i sprawdź, czy obsługuje on szybkie ładowanie.
- Jeśli tak – sprawdź parametry oryginalnej ładowarki do Twojego telefonu. (Możesz to zrobić np. weryfikując oferty na różnych platformach). Zwróć uwagę na napięcie (V) i natężenie (A). Oryginalna ładowarka posiada parametry umożliwiające maksymalnie szybkie ładowanie dla Twojego telefonu. Te wartości przydadzą się jako punkt wyjścia.
- Teraz możesz przejść do oferty ładowarki, którą chciałeś zakupić. Sprawdź jej parametry podane w ofercie. W specyfikacji powinieneś znaleźć informację o tym, czy posiada ona szybkie ładowanie oraz jakie natężenie i napięcie obsługuje dany zasilacz. Zazwyczaj jest to kilka wartości, dzięki czemu ładowarka będzie odpowiednia dla różnych modeli telefonów.
- Twój telefon nie będzie w stanie obsłużyć więcej V i A, niż oferowała jego oryginalna ładowarka. Jeśli więc w specyfikacji nowego zasilacza nie występują takie same parametry, zwróć uwagę na niższe wartości. Nie mogą przekroczyć V i A z oryginalnej ładowarki.
- Ostatni krok to przemnożenie odpowiedniego napięcia i natężenia podanego w specyfikacji nowego zasilacza. Po przemnożeniu V i A otrzymasz moc, z którą będzie ładowany Twój telefon.
Przykład specyfikacji – dla ładowarki sieciowej Green Cell.
Posiadasz najszybszą ładowarkę, jeśli jej moc wyjściowa (podana w watach) będzie równa maksymalnej mocy telefonu. Z kolei, jeśli wartości na ładowarce są mniejsze, to możesz poszukać sprzętu, który będzie ładował szybciej. Przejrzyj ofertę marki Green Cell w naszym sklepie internetowym i znajdź ładowarkę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb!
Czy szybkie ładowanie (quick charge) zawsze jest bezpieczne?
Krąży wiele mitów na temat tego, że technologia szybkiego ładowania może uszkodzić smartfon lub skrócić jego żywotność. Pora przyjrzeć się tej kwestii z bliska. Smartfony są najczęściej wyposażone w baterie o ogniwach litowo-jonowych. Wraz z najnowszymi usprawnieniami technicznymi ma to wpływ nie tylko na wydłużoną żywotność samego urządzenia, ale również na rzadszą konieczność podłączania go do prądu.
Akumulatory, które szybko się ładują, działają w dwóch fazach. To sprawia, że technologia szybkiego ładowania nie uszkodzi baterii (niezależnie od standardu oraz użytej ładowarki – nie ma znaczenia, czy będzie to 30 W czy 65 W). Pierwsza faza to gwałtowny „wyrzut” napięcia, który sprawia, że energia baterii błyskawicznie zostanie uzupełniona (do 50-70% w około 30 minut). Druga faza koncentruje się na zwolnieniu procesu ładowania, zarządzaniu jego prędkością i dbaniu o odpowiednią temperaturę ładowania, aby nie uszkodzić baterii.
Baterie w nowoczesnych smartfonach posiadają automatyczny system, który odcina pobieranie energii, gdy bateria będzie w 100% naładowana. Dzięki temu nie musisz się więc martwić o tak zwane „przeładowanie”.
Producenci telefonów zabezpieczyli telefony w taki sposób, by były przygotowane na szybkie ładowanie i nie tylko – ciężko byłoby uszkodzić taki smartfon podczas zasilania. Wszystko to sprawia, że szybkie ładowanie jest całkowicie bezpieczne i nie musisz martwić się, że Twój telefon zostanie uszkodzony podczas procesu uzupełniania energii.
Podsumowanie
Ładowarki sieciowe wyposażone w technologię Quick Charge to oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu swojego telefonu, na pewno spodobają Ci się ładowarki dostępne w ofercie Świata Baterii. W porównaniu do standardowych zasilaczy są one bardziej wydajne i łączą w sobie różne technologie szybkiego ładowania, dzięki czemu nadają się do wielu modeli, a ich nowoczesny design sprawia, że są też niezwykle estetyczne. Nie czekaj – wejdź na wyższy poziom ładowania z produktami marki Green Cell!
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (399 101)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (316 491)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (262 455)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (248 170)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (239 397)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (208 618)