Wallbox – co to jest i jak działa?
Kupując samochód elektryczny lub hybrydowy (typu plug in), musisz zastanowić się nad tym, jak będziesz ładować jego baterię. Wraz z rozwojem elektromobilności w Polsce i Europie możliwości wciąż przybywa. Do dyspozycji masz zarówno zwykłe gniazdka elektryczne, jak i prywatne oraz publiczne stacje ładowania. W tym poradniku skupimy się na wallboxach, czyli ładowarkach oferujących cały szereg korzyści.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest wallbox,
- jak działają ładowarki tego typu,
- dlaczego warto zainwestować w wallbox.
Czym jest wallbox?
Wallbox to urządzenie przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych. Korzysta ono z prądu przemiennego, więc można łatwo i bezpiecznie podłączyć je do instalacji elektrycznej w domu lub bloku.
Ładowarka wallbox dysponuje mocą nawet do 22 kW, co – w porównaniu z fabrycznymi ładowarkami dołączonymi do auta – znacząco skraca czas potrzebny na uzupełnienie poziomu baterii pojazdu. (W przypadku ładowania ładowarką mobilną z gniazdka, moc jest znacznie niższa. Np. przenośna ładowarka Green Cell dysponuje mocą rzędu 3.6 kW. To więc dobre rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych albo kiedy np. odwiedzamy autem rodzinę czy znajomych, ale czas ładowania jest dużo dłuższy).
Ceny wallboxów stają się coraz bardziej przystępne dla użytkowników. Zaczynają się już od ok. 2000 zł, a mogą sięgać nawet 8000 zł w przypadku modeli wyposażonych w dodatkowe funkcje, takie jak dedykowana aplikacja mobilna czy możliwość ładowania więcej niż jednego samochodu na raz. Koszt zakupu takiej ładowarki będzie oczywiście zależał od jej mocy, a także od dostępności udogodnień w postaci choćby intuicyjnego ekranu LCD.
Jak działają wallboxy?
Wallbox to właściwie rodzaj prywatnej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Urządzenie instaluje się zazwyczaj na ścianie garażu, ale z łatwością można zamontować je także do słupka na parkingu. Dzięki wysokiej mocy wystarczy na kilka godzin podłączyć pojazd do wallboxa, aby do pełna naładować jego akumulator. Już 11 kW pozwala na uzupełnienie całej baterii w ciągu jednej nocy.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy użytkownik będzie mógł wykorzystać pełnię potencjału takiej ładowarki (zwłaszcza w przypadku modeli 22-kilowatowych). Po pierwsze na podpięcie tak potężnego urządzenia do sieci musi pozwolić jej moc przyłączeniowa, a więc maksymalna ilość energii, jaką zgodnie z umową można otrzymać od dostawcy. Po drugie zaś część z dostępnych na rynku pojazdów elektrycznych jest w stanie przyjąć maksymalnie moc o wartości 6 lub 7,4 kW. W takim przypadku auto będzie ładować się z maksymalną możliwą prędkością, natomiast wartość nie będzie wynosić więcej, niż jest w stanie przyjąć samochód.
Dlaczego warto zainwestować w wallboxa?
Na instalację prywatnej stacji ładowania powinien zdecydować się każdy właściciel samochodu elektrycznego, który ma takie możliwości. Mogą ją również rozważyć posiadacze hybryd plug in, choć ich zapotrzebowanie na energię jest nieco mniejsze, toteż łatwiej im ograniczać się do podstawowych kabli (ich moc sięga zwykle 2,3 – 3,6 kW). Wallboxy gwarantują zdecydowanie szybsze ładowanie auta elektrycznego, dzięki czemu jego właściciel nie musi korzystać z publicznych stacji. Oszczędza on w ten sposób zarówno czas, jak i pieniądze.
Kolejną zaletą wallboxów stanowi ich bardzo łatwa obsługa. To intuicyjne urządzenia, wyposażone najczęściej w ekrany LCD informujące o wszystkich najważniejszych parametrach ładowania. Wystarczy podłączyć przewód do gniazda w samochodzie, aby zacząć proces uzupełniania jego baterii. Użytkownik nie musi nawet wychodzić z domu, co gwarantuje mu niezależność i maksimum wygody.
W przeciwieństwie do szybkich stacji ładowania, wallboxy zajmują bardzo niewiele miejsca. To skromnych rozmiarów ładowarka, które instaluje się na ścianie garażu bądź na specjalnym słupku. Przestrzeń na taką ładowarkę znajdzie się dosłownie wszędzie – od prywatnej posesji, po parking przed blokiem.
Do najważniejszych zalet wallboxów należą także zaawansowane zabezpieczenia, chroniące zarówno pojazd, jak i samą ładowarkę przed uszkodzeniem. Stoi za tym między innymi szczelna i wytrzymała obudowa, mechanizm automatycznego wykrywania nieprawidłowości i ich diagnostyki, a także szeroki zakres dopuszczalnej temperatury pracy. To oczywiście właściwości wyróżniające najlepsze Wallboxy na rynku, ale inwestycja w sprzęt nieposiadający takich zabezpieczeń byłaby błędną decyzją.
Ładowarka naścienna jest zazwyczaj wyposażona w złącze typu 2, które stanowi europejski standard. To gwarancja szerokiej kompatybilności z większością samochodów elektrycznych i hybryd Plug-In. Przewody cechują się ponadto optymalną długością, pozwalającą na swobodne manewrowanie wokół pojazdów i odpornością na nacisk do paru ton.
Gdzie można zakupić wallbox wysokiej jakości?
Jeśli szukasz wydajnej ładowarki naściennej, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam wysokiej jakości ładowarki do samochodów elektrycznych, w tym wallboxy, które można szybko i łatwo podłączyć do domowej sieci energetycznej. Decydując się na urządzenie tego typu, znacząco skrócisz czas ładowania samochodu. Zapewnij sobie niezależność od publicznych stacji i wykorzystaj pełnię potencjału swojego ekologicznego pojazdu!
Polecane akcesoria do aut EV
Green Cell GC Habu Ładowarka Mobilna EV 11kW 7m Typ 2 CEE 16A Wallbox z Aplikacją do Tesla Model Y 3 S X, Kia EV6, Ford Mach-E
Green Cell GC HabuDen Wallbox 22kW 32A 5m Kabel Typ 2 Inteligentna Stacja Ładowania EV z Aplikacją GC App Bluetooth WiFi
Green Cell GC Snap Kabel EV Typ 2 22kW 5m 32A do Ładowania Tesla Model Y 3 S X, VW ID.3, ID.4, Kia EV6, Audi E-Tron, Fiat 500e
Green Cell Ładowarka Mobilna 3.6kW Schuko – Type 2 6.5m GC PowerCable do Ładowania Samochodów Elektrycznych i Hybryd Plug-In
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (399 808)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (317 462)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (263 376)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (249 341)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (239 889)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (210 972)