Ile razy power bank naładuje telefon?
Spis Treści
Kiedy zastanawiamy się nad wyborem power banku, zazwyczaj właśnie ta kwestia jest dla nas najważniejsza. Nic dziwnego – chcemy wiedzieć, jak długo posłuży nam dodatkowe źródło energii. Mało kto jednak wie, jak obliczyć, ile pełnych naładowań dostarczy nam power bank.
Z tego tekstu dowiesz się:
- Ile razy naładujesz konkretny model telefonu power bankiem o określonej objętości,
- Od czego zależy możliwa liczba ładowań,
- W jaki sposób obliczyć, ile razy dany power bank naładuje Twój
- Ile razy naładujesz telefon za pomocą power banka Green Cell GC PowerPlay10S?
Na to ile razy uda się naładować telefon za pomocą konkretnego power banku, ma wpływ kilka czynników. Omówmy je po kolei:
Pojemność baterii telefonu a ładowanie power bankiem
Różnice wielkości baterii mogą być bardzo duże. Najmniejsze baterie używane w starszych telefonach mogą mieć mniej niż 1000 mAh, a te największe 5000 – 6000 mAh. W smartfonach najczęściej spotykane są akumulatory w przedziale 2000 – 4000 mAh. Musimy jednak pamiętać, że pojemność całkowita baterii spada, w miarę jak z niej korzystamy. W zależności od liczby przebytych cykli, bateria może po roku mieć nawet kilkanaście procent mniejszą pojemność niż na początku. Wracając do meritum, tutaj oczywiście zależność jest prosta – im mniejsza bateria tym więcej naładowań dostarczy power bank.
W zestawieniu uwzględniliśmy iPhone X od Apple. Początkowa pojemność jego baterii wynosi około 2716 mAh. Oznacza to, że możemy go naładować trzykrotnie za pomocą w pełni naładowanego power banku o pojemności 10 000 mAh – a część energii jeszcze pozostanie. Jeśli jednak masz nowszy telefon, z lepszą baterią, sprawa wygląda inaczej. Na przykład Samsung Galaxy M21 ma baterię z mocą około 6000 mAh. Model ten naładujesz więc power bankiem do pełna tylko raz. Energii w power banku wystarczy jeszcze na naładowanie baterii telefonu drugi raz do stanu około połowy.
Pojemność power banku a liczba ładowań
Tak samo jak pojemność baterii w telefonach, pojemność power banku wyrażamy w miliamperogodzinach (mAh). W takim razie – jeśli nasza bateria ma 3000 mAh, to power bank o pojemności 10000 mAh powinien spokojnie 3 razy naładować nam telefon, prawda?
Pan Tadeusz Sznuk nie pozostawił wątpliwości. Jak już się domyślacie, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.
Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że pojemność znamionowa ogniw wchodzących w skład power banku nie równa się realnej pojemności z jakiej da się skorzystać na wyjściu. Wynika to z faktu, że napięcie ogniwa zawierające się przedziale 4,2V – 3,0V jest zamieniane na napięcie potrzebne do ładowania przez USB, czyli 5V, a w przypadku Quick Charge także 9V i 12V. Taka konwersja odbywa się zawsze z jakimiś stratami. Do szacunkowych obliczeń można przyjąć, że produkty dobrej firmy mają sprawność na poziomie co najmniej 90%. Jak więc to dokładnie obliczyć?
Wzór obliczenia liczby możliwych naładowań telefonu z power banku:
Zakładając, że mamy nowy sprzęt i nie korzystamy z telefonu zbyt często w trakcie ładowania, możemy wyznaczyć następujący wzór:
gdzie: PPB to pojemność power banku
PBT to pojemność baterii w telefonie
Pojemność baterii w telefonie mnożona jest przez współczynnik 1,1, aby wziąć pod uwagę zużycie energii pracującego telefonu, szacunkowo na poziomie około 10% pojemności baterii.
Ile więc razy naładujemy telefon z baterią 3000 mAh power bankiem o pojemności 10000 mAh?
Około 2,7 raza 🙂
Gdybyśmy ładowali telefon podczas gdy jest wyłączony, moglibyśmy ten wzór uprościć do takiej postaci:
Należy mieć na uwadze że powyższe wzory zakładają ładowanie całkowicie rozładowanego telefonu, ale przecież rzadko zdarza nam się ładować dopiero przy 0%. W przypadku gdy ładujemy telefon przy X procentach
Dochodzi do tego jeszcze jeden problem – nie każdy sprzedawca oraz producent podaje w informacjach o produkcie prawdziwą pojemność urządzenia. Łatwo natknąć się na power banki z deklarowaną pojemnością 50000 mAh i rozmiarem innego modelu o realnej pojemności 15000 mAh, co jest absolutnie niemożliwe. Nie tak dawno na naszym blogu opisywaliśmy problem przekłamanych pojemności w power bankach, więc zapraszamy do lektury. Jest to niestety powszechna praktyka i trzeba być bardzo ostrożnym. Nie obawiajcie się jednak, w naszym sklepie wszystkie power banki mają zadeklarowaną realną pojemność 🙂 .
Zużycie ogniw a pojemność power banku
Ostatnia kwestia to zużycie ogniw. Tak jak baterie do telefonów, ogniwa w power banku również tracą pojemność w miarę używania. Należy mieć na uwadze, że po roku użytkowania power bank z pewnością będzie miał mniejszą pojemność niż na początku. To jak bardzo zmniejszy się pojemność power banku zależy przede wszystkim od tego, jak często go używamy i w jakich warunkach. Oczywiście duży wpływ na to ma jakość ogniw. Wykorzystanie wysokiej klasy ogniw może znacznie przedłużyć żywotność power banku.
Jeśli chcesz, aby power bank zachował swoją żywotność dłużej – wybierz sprzęt wysokiej klasy. Staraj się także dbać o jego odpowiednią eksploatację: np. nie pozwalaj, aby długo leżał rozładowany i nie zostawiaj go w nazbyt nasłonecznionych miejscach.
Bieżące zużycie energii telefonu
Jeśli uda nam się obliczyć ile razy mniej więcej power bank naładuje telefon, musimy jeszcze wziąć pod uwagę fakt ciągłego wykorzystywania energii. Wzór, który wcześniej przedstawiliśmy, co prawda brał pod uwagę niewielkie zużycie energii telefonu w czasie ładowania, ale gdy intensywnie korzystamy, zużycie energii może być znacznie większe, więc trzeba mieć to na uwadze. Obecne możliwości smartfonów dają nam szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o wykorzystywanie baterii. Korzystanie z internetu, słuchanie muzyki, użycie bluetooth, granie w gry… różnice w szybkości rozładowywania baterii w spoczynku i podczas intensywnego użytku mogą być naprawdę bardzo duże.
Jak duży power bank jest nam w takim razie potrzebny?
Na to pytanie niestety nie mamy już tak jasnej odpowiedzi. Wszystko zależy od docelowego wykorzystywania. Jeśli nie planujemy dłuższych wycieczek, z pewnością model o pojemności 5000-10000 mAh nam wystarczy. Power bank o takiej pojemności niestety może już nie sprostać dłuższemu biwakowi. Zanim zamówisz power bank, powinieneś też sprawdzić, jaka jest pojemność baterii Twojego telefonu. (Możesz z łatwością sprawdzić to w specyfikacji telefonu w internecie). Jeśli przekracza ona 5000 mAh, a Ty planujesz często z power banka korzystać – lepiej sięgnąć po model o większej pojemności. Ze względu jednak na to, że power banków używamy w różnych okolicznościach, myślę, że najlepszą odpowiedzią na to pytanie na to, jaki wybrać, jest: “kup dwa – turystyczny i kieszonkowy” i z tą myślą oraz linkiem do naszego sklepu się z Wami żegnam .
Sprawdź najlepsze powerbanki z oferty Świata Baterii
Green Cell PowerPlay20s Biały Powerbank 20000mAh 22.5W PD USB C z Szybkim Ładowaniem do iPhone 15 14 13 12 11 X, Galaxy S23 S24
Green Cell Powerbank 10000mAh 18W PD USB-C GC PowerPlay10S z Szybkim Ładowaniem do iPhone 15 14 13 12 11, Samsung Galaxy, iPad
Green Cell Powerbank 26800mAh 128W PD USB-C GC PowerPlay Ultra z Szybkim Ładowaniem do Laptopa, MacBook, iPhone 15 14 Pro Max
Green Cell GC PowerBoost Car Jump Starter / Powerbank / Rozrusznik do samochodu z funkcją prostownika 16000mAh 2000A
Krzysztof Wołongiewicz
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (399 779)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (317 409)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (263 328)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (249 292)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (239 877)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (210 874)