Możliwość ładowania bezprzewodowego w nowszych modelach smartfonów jest już standardem. Użytkownicy cenią sobie wygodę tego rozwiązania, a ładowarki indukcyjne takie jak Green Cell GC AirJuice stają się nie tylko użytecznym gadżetem, ale i bardzo estetycznym uzupełnieniem stanowiska pracy. Co jednak jeśli nie mamy najnowszego flagowca Samsunga, Apple? Jak sprawdzić czy telefon obsługuje ładowanie indukcyjne?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest i jak działa ładowanie indukcyjne,
- Jakie są zalety ładowania indukcyjnego,
- W jaki sposób sprawdzić, czy telefon posiada ładowanie indukcyjne.
Czym jest ładowanie indukcyjne?
Ładowanie indukcyjne, to innymi słowami ładowanie bezprzewodowe. Jak sama ta nazwa wskazuje – polega na ładowaniu urządzeń (zwykle telefonów) bez użycia kabli. Proces ten jest możliwy dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Ładowarki indukcyjne wyposażone są w specjalny przewód – tworzący tzw. Cewkę nadawczą. Prąd przemienny, działając na nią, tworzy pole elektromagnetyczne. Jeśli telefon posiada tzw. cewkę odbiorczą – pod wpływem pola elektromagnetycznego indukuje ona prąd… i w ten sposób zasila baterię urządzenia.
Klienci często pytają, jak włączyć ładowane indukcyjne. Warto więc podkreślić, że ładowanie bezprzewodowe włącza się automatycznie: wystarczy położyć telefon na ładowarce. Jeśli ładowanie bezprzewodowe mimo wszystko się nie uruchomi – mamy do czynienia z jedną z trzech możliwości. Telefon nie obsługuje standardu ładowania bezprzewodowego, ładowarka jest uszkodzona lub z nim niekompatybilna albo urządzenie ma zbyt grube etui.
Więcej na temat zasad działania ładowania indukcyjnego możesz przeczytać tutaj.
Ładowanie bezprzewodowe w technologii Qi
Przy sprawdzaniu, czy telefon posiada ładowanie indukcyjne, istnieje jedno bardzo istotne ułatwienie. W przypadku ładowania przewodowego w smartfonach mamy do wyboru 3 wtyczki – nieco starsze micro USB, standardowe w nowych smartfonach USB-C i Lightning w iPhone’ach. W przypadku technologii indukcyjnej z kolei mamy do czynienia z jednym standardem, który występuje we wszystkich smartfonach – Qi. Nie musimy więc się martwić czy dana ładowarka będzie kompatybilna z naszym telefonem, a jedyne co musimy sprawdzić, to czy nasz telefon obsługuje tę jedną obowiązującą technologię. System ten powstał w 2008 za sprawą Wireless Power Consortium, w którego skład wchodziły takie marki, jak Apple, Samsung, Nokia, LG czy Asus, a w 2010 roku pojawiły się pierwsze ładowarki korzystające z tej technologii. Samo słowo Qi pochodzi z języka chińskiego i oznacza przepływ energii, więc trzeba przyznać, że pasuje idealnie.
Sprawdzamy czy telefon obsługuje ładowanie indukcyjne
Jeśli akurat mamy dostęp do ładowarki indukcyjnej, to sprawa jest prosta – kładziemy telefon na panelu indukcyjnym i ładowanie powinno rozpocząć się automatycznie. Żadnego potwierdzania smartfonem, żadnego klikania – procenty od razu powinny zacząć rosnąć w telefonie
Jeśli telefon nie zasygnalizował rozpoczęcia ładowania, możemy być niemal pewni, że nasz model nie ma tzw. cewki Qi. To samo tyczy się wszystkich innych urządzeń, takich jak tablety czy case’y na słuchawki bezprzewodowe. Te urządzenia również korzystają ze standardu Qi.
Jeśli jednak trafiliście na ten tekst, to raczej zastanawiacie się nad zakupem ładowarki indukcyjnej i takiej możliwości nie macie. Najprostszym sposobem będzie wyszukanie modelu swojego telefonu w Google z dopiskiem “specyfikacja” lub “dane techniczne”. Np. “Samsung S8 specyfikacja”. Traficie wtedy z pewnością na obszerną kartę informacyjną o swoim urządzeniu. Pozostaje nam znaleźć informację o “ładowaniu bezprzewodowym” lub “ładowaniu indukcyjnym” i voila. Wszystko stanie się jasne. Aby łatwiej znaleźć tę informację pomocna może okazać się komenda CTRL+F, która uruchamia w przeglądarkach wyszukiwarkę na stronie. Wpisujemy tam “indukc” lub “bezprzewodo” i szybko trafimy na pożądany wpis.
Jeśli macie jeden z popularnych modeli, to aby nie tracić czasu przygotowaliśmy dla Was listę najpopularniejszych modeli smartfonów, które dają możliwość ładowania bezprzewodowego.
Apple
iPhone 8 i nowsze, a także słuchawki AirPods i AirPods Pro
Samsung
Galaxy S6 i nowsze, a także Galaxy Note S5, S8, S9, S10, słuchawki Galaxy Buds i Buds+ oraz smartwatche Galaxy Gear S2, S3, Galaxy Watch i Watch Active
Huawei
P30 Pro, P40 Pro +, Mate 20 Pro, Mate RS, a także słuchawki bezprzewodowe Freebuds 2 Pro i Freebuds 3
Xiaomi
Mi Mix 2S, Mi Mix 3, Mi 7 i Mi 9
Co ciekawe, niektóre modele smartfonów – np. Samsung serii S10 i wyżej mogą także same działać jako ładowarki indukcyjne. Możemy wtedy skorzystać z nich, by podładować swoje słuchawki.
Czy ładowanie bezprzewodowe może być szybkie?
Krótka odpowiedź brzmi TAK, ale jak zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, tak naprawdę wypadałoby powiedzieć „To zależy”. Po pierwsze zależy to od samej ładowarki. Część dostępnych na rynku modeli ładowarek indukcyjnych obsługuje zapewnia moc ładowania zaledwie 5 W i nie można tego nazwać szybkim ładowaniem. Inaczej historia wygląda z ładowarką indukcyjną Green Cell GC AirJuice z certyfikatem Qi. Ten model umożliwia ładowanie z mocą trzykrotnie większą – 15 W. Jest to oczywiście moc maksymalna urządzenia – pozostaje jeszcze kwestia samego telefonu czy case’a na słuchawki.
Niektóre telefony umożliwiają ładowanie bezprzewodowe z mocą 15 W, ale w przypadku np. iPhone’ów i słuchawek limit będzie wynosił 7,5 W lub mniej. Nie zawsze więc ładowarka indukcyjna będzie pracowała na pełnych obrotach. Możemy być jednak pewni, że AirJuice będzie ładował położone na nim urządzenia tak szybko, jak to możliwe.
O tym, jak wybrać ładowarkę indukcyjną, napisaliśmy więcej w tekście: Na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki indukcyjnej?
Podsumowanie
Ładowanie indukcyjne to ciekawa alternatywa wobec tradycyjnej metody zasilania telefonu. Pozwala wyeliminować konieczność używania kabli, a a wielu przypadkach – zasilenie kilku urządzeń na raz. Użytkownicy cenią to rozwiązanie przede wszystkim ze względu na wygodę: wystarczy położyć telefon na podstawce na biurku, a ładowanie bezprzewodowe natychmiast się rozpocznie. Do wad tej opcji można jednak zaliczyć fakt, że większość ładowarek indukcyjnych zasila baterię wolniej niż te „zwykłe”.
Jeśli upewniłeś się, że Twój telefon jest kompatybilny z technologią ładowania indukcyjnego i chciałbyś wyposażyć swoje biurko w elegancką podstawkę ładującą, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ładowarek indukcyjnych. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z naszym Zespołem Obsługi Klienta. Cześć!
Polecane produkty
Krzysztof Wołongiewicz
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 431)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 085)