Czy daleka podróż bez power banka, ładowarki i innych elektronicznych gadżetów jest dziś możliwa? Pewnie tak, ale nie da się ukryć, że jeśli zabierzemy ze sobą kilka praktycznych sprzętów, będziemy mogli bardziej skupić się na wypoczynku i zwiedzaniu, nie martwiąc się o rozładowany telefon czy baterię w aparacie. Razem z autorami bloga Czas na Wywczas postaram się wybrać najbardziej przydatne w podróży gadżety.
Jakie gadżety elektroniczne warto zabrać w podróż?
Trudno wyobrazić sobie wyjście z domu bez smartfona, a co dopiero wycieczkę czy kilkutygodniową podróż. Jakie elektroniczne gadżety poza telefonem z dobrym aparatem warto spakować do plecaka lub walizki? O to zapytaliśmy Anię i Artura z bloga Czas na Wywczas.
– Przy prowadzeniu bloga najważniejszy jest dla nas kontakt ze światem i pokazywanie naszej podróży na bieżąco w kanałach social media, stąd kluczowe są dla nas: aparaty (jeden do nagrywania filmów, drugi do robienia zdjęć), komórki (którymi na bieżąco możemy kręcić Instastories) oraz komputer, na którym najłatwiej tworzy się treści. W ostatnim czasie szczególną rolę w naszych podróżach zaczął odgrywać dron, bardzo mały i poręczny a wznosi nas na inną perspektywę patrzenia na świat – piszą autorzy bloga.
Jeśli nie planujesz dokumentować swojej podróży tak skrupulatnie jak Ania i Artur, to jeden aparat fotograficzny w zupełności Ci wystarczy. W zależności od tego, jak dużo zdjęć planujesz robić, warto pomyśleć o zapasowej baterii do aparatu, dzięki której nie umknie Ci żaden piękny krajobraz. Jeśli nie zamierzasz brać ze sobą laptopa, przyda się na pewno dodatkowa karta pamięci.
Natomiast, jeśli dysponujesz niedużym, poręcznym laptopem z portem USB-C, pomyśl o przejściówce, która pozwoli Ci zgrywać zdjęcia i filmy z karty pamięci, ładować smartfona, a nawet podłączyć się do hotelowego telewizora za pomocą portu HDMI.
Ładowanie urządzeń elektronicznych w podróży
Zarówno laptopa, jak i baterie do aparatu oraz smartfona trzeba w trakcie podróży ładować. Tutaj rozwiązań jest kilka. Jeśli planujesz road trip, weź ze sobą ładowarkę samochodową z obsługą Power Delivery, dzięki której naładujesz zarówno laptopa, jak i smartfona. Jeśli zamiast laptopa masz tablet i bezlusterkowca, wybierz wariant z trzema portami USB i szybkim ładowaniem Quick Charge 3.0, a podładujesz telefon nawet w trakcie krótkiej jazdy. Podczas dłuższej podróży przydać się może także przetwornica samochodowa. W zależności od modelu, możesz podłączyć do niej laptopa, lodówkę, a nawet telewizor!
Podczas podróży za granicę często trafić możesz na gniazdka elektryczne niekompatybilne z wtyczkami, których używamy w Polsce. Dlatego warto zabrać ze sobą adapter turystyczny i przedłużacz na kilka gniazdek. Po pierwsze, kupując adapter przed wyjazdem zaoszczędzisz pieniądze, po drugie nie będziesz musiał na miejscu tracić czasu na poszukiwania. A jeśli wybierzesz wariant z dodatkowymi portami USB, to możesz zapomnieć o innych ładowarkach.
Dwa wejścia USB mogą być jednak niewystarczające – np. jeśli kręcisz filmy dronem i po całym dniu zdjęć musisz naładować nie tylko smartfona i tablet, ale także kamerkę GoPro, aparat i baterię do drona właśnie. Z pomocą przychodzą coraz popularniejsze ładowarki wieloportowe, które oferują od jednego do nawet pięciu portów i zwykle obsługują standard szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.
Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w terenie, kiedy zabraknie nam energii?
– Zdecydowanie power bank, korzystamy z modelu GreenCell, o pojemności aż 30.000 mAh, spełnia on swoje zadanie koncertowo i wielokrotnie ratował rozładowany sprzęt. – radzą Ania i Artur.
Wspomniany power bank naładuje smartfona nawet 10 razy, a przydać się może także do ładowania tabletu, aparatu czy kamerki sportowej. Jeśli podczas wyjazdu masz jednak regularny dostęp do gniazdka, wystarczy mniejszy i bardziej praktyczny model Xiaomi o pojemności 10000 mAh na wszelki wypadek. Ania i Artur na zagraniczne podróże polecają także translator, który także trzeba od czasu do czasu naładować.
– Póki co testowaliśmy go w Rosji, gdzie w krytycznej sytuacji bardzo mocno wsparł nas w komunikacji – mówią blogerzy.
O czym jeszcze warto pamiętać pakując się na wyjazd?
Często nie zwracamy uwagi na drobne kwestie, które mogą mieć spore znaczenie. Na przykład na kable. Jeśli masz ładowarkę USB obsługującą szybkie ładowanie i nowoczesnego smartfona, ale do tego kiepski kabel, to nie wykorzystasz możliwości, oferowanych przez wspomniane sprzęty. Kable USB powinny być w dobrym stanie i obsługiwać standardy szybkiego ładowania. W przypadku laptopów ze złączem USB-C konieczna jest ponadto kompatybilność kabla z Power Delivery. Bez tego, o szybkim ładowaniu możesz zapomnieć.
Jeśli Twój telefon i tablet mają już swoje lata, warto pomyśleć o wymianie baterii, bo w krytycznej sytuacji pomóc może wprawdzie power bank, jednak korzystanie z niego non-stop, może być niewygodne.
Czy w dzisiejszych czasach podróż bez elektronicznych gadżetów jest w ogóle możliwa?
– Czasem chciałoby się odbyć taką podróż tylko dla siebie i zachować obrazy z podróży tylko w swojej głowie. Jednak pamięć bywa ulotna, dlatego dla nas chociaż telefon komórkowy z dobrym aparatem to podstawa – podsumowują Ania i Artur z bloga Czas na Wywczas.
Krzysztof Wołongiewicz
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 657)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 242)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 255)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 080)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 527)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 805)