Dobra ładowarka do telefonu. Czym różnią się modele dostępne na rynku?
Może Ci się wydawać, że ładowarka do telefonu to mało znaczące akcesorium, które z łatwością zastąpisz jakimkolwiek zamiennikiem. Niestety jest to błędne myślenie, które może nawet prowadzić do uszkodzenia smartfonu. W dobie różnych technologii szybkiego ładowania i coraz bardziej wymagających urządzeń mobilnych dobór tego dodatku odgrywa bardzo istotną rolę. Czym różnią się między sobą dostępne na rynku ładowarki?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie rodzaje ładowarek telefonicznych wyróżniamy,
- dlaczego dobór odpowiedniej ładowarki jest tak istotny,
- jak dopasować ładowarkę do specyfiki swojego telefonu.
Jaką ładowarkę warto wybrać?
Ładowarki różnią się między sobą pod wieloma względami – i nie jest to kwestia jednej jedynej cechy. Jakie ładowarki znajdziemy na rynku? Przygotowaliśmy sześć elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę! Pamiętaj, że dobra ładowarka do telefonu to taki zasilacz, który jest właściwie dobrany – do Twojego urządzenia i potrzeb.
1. Ładowarka sieciowa lub indukcyjna
Jeszcze niedawno w sklepach były dostępne tylko ładowarki sieciowe. Aby uzupełnić baterię telefonu, należało podłączyć go bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Dziś wybór nie jest już taki oczywisty. Wszystko za sprawą modeli bezprzewodowych, które można na stałe podpiąć do prądu. Wystarczy odłożyć na nie smartfon, aby rozpoczął się proces ładowania jego akumulatora.
Ładowarka indukcyjna to stosunkowo nowy trend, który dopiero zyskuje na popularności. Tylko niektóre z dostępnych na rynku telefonów wyposażone są w niezbędną cewkę odbiorczą, pozwalającą na bezprzewodowe ładowanie. Inne urządzenia nie są w stanie czerpać energii z wytwarzanego przez ładowarkę pola elektromagnetycznego.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy lepiej jest wybrać ładowarkę sieciową, czy indukcyjną, rozważ wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Model bezprzewodowy pozwala zapomnieć o kablach i jest bardzo wygodny w eksploatacji, a poza tym gustownie się prezentuje. Ładowarka sieciowa natomiast umożliwia korzystanie z telefonu podczas ładowania, co jest znacznie utrudnione w przypadku wariantu indukcyjnego.
2. Liczba portów USB
W zestawie z nowym telefonem znajdziesz przeważnie dołączoną do niego ładowarkę, na którą składa się adapter oraz odpinany kabel USB. Taki produkt pozwala na ładowanie tylko jednego urządzenia, podczas gdy w specjalistycznych sklepach dostępne są modele wyposażone w większą liczbę portów. Dzięki temu możesz podłączyć do nich kilka kabli USB różnego typu, uzupełniając jednocześnie baterie wielu urządzeń.
3. Szybkie ładowanie
Jedną z kluczowych różnic pomiędzy poszczególnymi modelami ładowarek stanowią dziś standardy szybkiego ładowania. Coraz więcej smartfonów posiada obecnie taką funkcję, dzięki czemu poziom ich baterii można uzupełnić błyskawicznie. W tym celu niezbędna jest jednak odpowiednia ładowarka. Po pierwsze musi ona wspierać którąś z technologii szybkiego ładowania, a po drugie technologia ta powinna być kompatybilna ze standardem telefonu.
Aktualnie niemal każdy z większych producentów smartfonów może pochwalić się własnym pomysłem na szybkie ładowanie. Prym wiedzie Quick Charge firmy Qualcomm, z którym kompatybilna jest większość standardów pozostałych marek. Problemy pojawiają się jednak, gdy tego typu ładowarkę zechcesz podłączyć do telefonu obsługującego inne standardy niż QC. Tacy producenci jak Huawei, Oppo czy Lenovo stworzyli własne technologie szybkiego ładowania (Super Charge, Warp Charge, VOOC itp.), które nie znajdują zastosowania w produktach innych marek.
Jak więc widzisz, aby prawidłowo dobrać ładowarkę do telefonu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jaką technologią będzie współpracowała. Nieodpowiednia decyzja pozbawi Cię możliwości szybkiego ładowania smartfonu, a nawet może zagrażać bezpieczeństwu urządzenia. Warto w takim przypadku zdecydować się na ładowarkę, która obsługuje konkretny standard lub kilka standardów, dzięki czemu będziesz mógł bezpiecznie naładować swój telefon (lub kilka sprzętów naraz).
4. Natężenie ładowarki
Ładowarki różnią się oczywiście także parametrami technicznymi. Ich natężenie wynosi zazwyczaj pomiędzy 0,5 a 1,5 A, choć na rynku znaleźć można także modele o natężeniu 2 A i wyższym. Im ta wartość większa, tym szybciej w teorii powinno odbywać się ładowanie telefonu. Pamiętaj jednak, że wciąż musi ona być dostosowana do możliwości Twojego smartfonu. Zadecyduje o tym jego maksymalna moc ładowania, wynosząca zazwyczaj od 10,5 do 22,5 W i parametry, którymi może być zasilany dany telefon.
5. Typy USB
Jak już wspomnieliśmy, ładowarka sieciowa składa się z adaptera i kabla USB. Poszczególne modele różnią się także typem tego przewodu. Podczas wyboru należy kierować się rodzajem gniazda ładowania, w jakie wyposażony jest smartfon. Za najpowszechniejsze rozwiązanie można aktualnie uznać wtyczki USB-C, choć w starszych produktach spotkamy się jeszcze z tradycyjnymi kablami micro USB. Użytkownicy iPhone’ów jako jedyni korzystają natomiast z wtyków Lightning.
6. Producent i wykonanie
Na koniec warto przypomnieć, że – jak każdy inny sprzęt – ładowarki różnią się jakością wykonania oraz wykorzystanych w produkcji komponentów. Jak powszechnie wiadomo, zależy ona zazwyczaj od marki odpowiedzialnej za dostarczenie artykułu na rynek. Ładowarka to akcesorium użytkowane w bardzo zróżnicowanych i wymagających warunkach, dlatego ważne jest, aby zainwestować w produkt wysokiej jakości, który cechuje się wytrzymałością i gwarantuje bezpieczną eksploatację.
Wiesz już, jakiej ładowarki potrzebujesz? Dobierz coś dla siebie!
Jeśli szukasz niezawodnej ładowarki, na pewno zainteresują Cię modele marki Green Cell. Są one kompatybilne m.in. ze standardami Quick Charge 3.0 czy Power Delivery i posiadają po kilka portów USB. W naszym sklepie internetowym czeka na Ciebie także wydajna i designerska ładowarka indukcyjna, a także GC PowerGaN, czyli 3-portowa ładowarka o łącznej mocy 65 W, która idealnie nadaje się do domu, biura czy w podróży.
Wybierz model, który spełnia wszystkie Twoje wymagania i zapewnij sobie stały dostęp do energii!
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (399 101)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (316 491)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (262 455)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (248 170)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (239 397)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (208 619)