Ładowanie indukcyjne – jak działa? Wady i zalety takiego rozwiązania
Jaka jest największa zaleta przenośnych urządzeń elektronicznych? Ich mobilność oczywiście! Korzystając ze swojego smartfona, nie musisz przejmować się ograniczającymi Cię kablami… No może do czasu, gdy trzeba telefon naładować. Jego użytkowanie zostaje wówczas mocno utrudnione i kończy się cała wygoda. Właśnie dlatego powstały ładowarki indukcyjne. Czy faktycznie warto je stosować? Poznaj wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak działa ładowanie indukcyjne,
- jakie są plusy i minusy ładowania bezprzewodowego,
- jak sprawdzić, czy Twój telefon ma funkcję bezprzewodowego ładowania.
Jak działa ładowarka indukcyjna?
Ładowarki bezprzewodowe działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. W urządzeniu znajduje się zwinięty przewód, który pełni funkcję cewki nadawczej. Kiedy płynie przez niego prąd przemienny, wytwarza się pole elektromagnetyczne. Na jego siłę wpływa zarówno liczba zwojów, jak i parametry samego prądu.
Aby ładowanie bezprzewodowe było możliwe, urządzenie mobilne musi posiadać właściwą cewkę odbiorczą. Zlokalizowana jest ona mniej więcej w połowie wysokości smartfona. W chwili, gdy dochodzi do jej kontaktu z polem elektromagnetycznym, w cewce indukuje się prąd, wykorzystywany przez telefon do ładowania baterii.
Ze względu na zakłócenia pola elektromagnetycznego, telefon należy zbliżyć do ładowarki na najmniejszą możliwą odległość. Nawet drobna zmiana jego położenia może bowiem osłabić natężenie prądu trafiającego do baterii.
Na rynku spotkasz się z różnymi rodzajami ładowarek indukcyjnych:
- płaskie – to proste podkładki, na których smartfony kładzie się w pozycji poziomej,
- stojące – to modele w formie podstawek, na których telefony ustawia się pod kątem (ułatwia to korzystanie ze smartfona podczas ładowania),
- samochodowe – wbudowane w uchwyty, w których smartfony montuje się na czas jazdy.
Wady i zalety ładowania bezprzewodowego
Na pierwszy rzut oka ładowarka indukcyjna może wydawać się bardzo funkcjonalnym urządzeniem, które podnosi komfort eksploatacji smartfonu. Faktycznie, nie sposób odmówić jej licznych zalet. Przed zakupem urządzenia tego typu warto jednak zapoznać się również z jego wadami. Jakie są więc plusy i minusy ładowania indukcyjnego?
Ładowanie bezprzewodowe i jego zalety
- Wygoda ładowania – nie trzeba przejmować się poplątanymi kablami.
- Komfortowy dostęp do telefonu – nie musisz podłączać urządzenia do prądu w trudno dostępnych miejscach ani pamiętać o wyjmowaniu ładowarki z gniazdka.
- Kompaktowe rozmiary – mimo całej swojej funkcjonalności ładowarka bezprzewodowa nie zajmuje dużo miejsca.
- Wysoki poziom bezpieczeństwa – wszystkie przewody mieszczą się wewnątrz ładowarki, a kabla zasilającego nie trzeba za każdym razem odłączać.
- Kompatybilność – w przeciwieństwie do zwykłych zasilaczy, dzięki ładowarce indukcyjnej można uzupełnić baterię każdego telefonu (posiadającego taką funkcję) bez względu na rodzaj zastosowanego złącza (USB-C, Lightning, micro USB).
- Atrakcyjny design – wariant indukcyjny prezentuje się znacznie ciekawiej niż zwykła ładowarka przewodowa.
Bezprzewodowe ładowanie i jego wady
- Dłuższy czas ładowania – ze względu na straty energii prędkość ładowania indukcyjnego jest zwykle mniejsza niż w przypadku tradycyjnych ładowarek.
- Mniejsza swoboda korzystania z telefonu podczas ładowania – możesz wygodnie podnosić z ładowarki swój smartfon i odkładać go z powrotem, ale musisz liczyć się z tym, że proces ładowania będzie wówczas przerywany.
- Wysoka temperatura ładowarki – wytwarzające się pole magnetyczne generuje spore ilości ciepła, niepotrzebnie nagrzewającego baterię. Z tego względu dostępne są też modele z aktywnym chłodzeniem, jednak ich wentylatory mogą okazać się dość głośne.
Czy mój telefon ma ładowanie indukcyjne?
Jeśli chcesz skorzystać z ładowarki bezprzewodowej, musisz najpierw upewnić się, że Twój smartfon posiada taką funkcję. W tym celu sprawdź, czy urządzenie obsługuje standard QI. To wspólna technologia, która została opracowana, aby ujednolicić różne metody indukcyjnego ładowania telefonów.
Jeżeli okaże się, że Twój smartfon nie wspiera standardu QI, nic straconego! Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalny adapter, który podłącza się do gniazda zasilania i wsuwa pod klapkę lub etui telefonu. To niewielkie i bardzo praktyczne urządzenie w formie cienkiej torebki z cewką odbiorczą. Kiedy znajduje się ona w zakresie pola elektromagnetycznego, zaczyna przesyłać energię do baterii smartfonu za pośrednictwem tradycyjnego złącza.
Czy warto zaopatrzyć się w ładowarkę indukcyjną?
Bezprzewodowa ładowarka to bardzo praktyczne rozwiązanie, które może trochę ułatwić Ci życie. Jeśli chcesz uwolnić się od ograniczających Cię przewodów, poznaj model Green Cell AirJuice, dostępny w ofercie naszego sklepu internetowego! Pozwoli Ci on cieszyć się ładowaniem indukcyjnym i wszystkimi jego zaletami!
Polecane produkty
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 192)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 430)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 084)