Czym jest solarny kontroler ładowania (MPPT)?
Wydajna instalacja fotowoltaiczna nie składa się wyłącznie z samych paneli, które montujemy na dachu lub podwórku. Aby móc korzystać z energii ze słońca, potrzebne nam są dodatkowe urządzenia. Jednym z nich jest bez wątpienia solarny kontroler ładowania MPPT – sprawdź, czym jest i jak wpływa na instalację PV.Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest solarny kontroler ładowania MPPT,
- jaką pełni funkcję w instalacji fotowoltaicznej,
- i o jakich urządzeniach warto pomyśleć planując montaż paneli PV.
Czym jest MPPT?
MPPT to skrót od maximum power point tracking. W dosłownym tłumaczeniu chodzi o śledzenie maksymalnego punktu mocy na panelach PV. Jego zadaniem jest namierzenie najwyższego napięcia i prądu w danym momencie po to, aby uzyskać najlepsze i najbardziej optymalne parametry ładowania akumulatora.
Więcej o tym, czym jest kontroler solarny pisaliśmy TUTAJ.
To urządzenie pozwala na osiągnięcie maksymalnych uzysków bez względu na na pogodę. Dodatkowo, wykazuje się pracą o 30% bardziej skuteczną w kiepskich warunkach oświetleniowych.
Do czego służy solarny kontroler ładowania MPPT
Ostatnio pisaliśmy o tym, jak połączyć fotowoltaikę z akumulatorami. Aby jednak mówić o sprawnym i wydajnym systemie magazynowania energii w ogniwach, należy uwzględnić urządzenie, które dostosuje napięcie paneli do możliwości akumulatorów. Do tego właśnie służy solarny kontroler ładowania MPPT.
Jego zadaniem jest zagwarantowanie poprawnego ładowania akumulatora prosto z fotowoltaiki. W praktyce oznacza to, że MPPT chroni baterię przed przeładowaniem lub nadmiernym rozładowaniem, co mogłoby skutkować jej uszkodzeniem. Służy więc jako ładowarka do akumulatorów, podłączana bezpośrednio do paneli solarnych.
Mimo, że MPPT znajduje zastosowanie głównie w domowych instalacjach fotowoltaicznych, dobrze sprawdza się także w trakcie podróży! MPPT montuje się na polach namiotowych, w kamperach czy łodziach. I to właśnie dla tych mniejszych instalacji przeznaczony jest kontroler ładowania od Green Cell, który znajdziecie w naszym sklepie internetowym.
O jakich urządzeniach warto pomyśleć planując montaż paneli PV?
Aby instalacja fotowoltaiczna była możliwie jak najbardziej wydajna, niezbędne jest dołączenie paru urządzeń, dzięki którym praca PV będzie efektywna i pomoże nam w maksymalnym wykorzystaniu energii prosto ze słońca. Warto przy tym zastanowić się nad produktami, które pozwolą nam gromadzić zapas prądu.
W domach coraz częściej stosuje się duży magazyn energii, który zwiększa rentowność fotowoltaiki i balansuje sieć energetyczną. O tym, czym jest i jak działają urządzenia tego typu pisaliśmy już tutaj. Takie rozwiązanie pozwala na większą niezależność i umożliwia gromadzenie energii, którą użytkownik może wykorzystać jak chce i kiedy chce.
Sprawdź nowość od marki Green Cell! PowerNest to magazyn energii, który wspiera przydomową instalację PV.
W przypadku mniejszych instalacji, takich jak domek letniskowy czy kamper, magazyn energii o dużej pojemności nie jest wymagany. Z kontrolerem MPPT doskonale współpracują akumulatory AGM. Są one bardzo wydajne i dobrze znoszą częste rozładowanie. Dodatkowo, mogą być instalowane w dowolnej pozycji – to szczególnie ważne, gdy mamy ograniczoną przestrzeń do wygospodarowania (np. w kamperze lub łodzi). Akumulatory AGM mogą pracować w niskich temperaturach i nie grozi im rozszczelnienie obudowy, a w połączeniu z przetwornicą zasilą niemal dowolne urządzenie elektryczne.
O poszczególnych elementach instalacji fotowoltaicznej warto pomyśleć na długo przed ich montażem. Pamiętaj, że to inwestycja, która zwróci się po czasie. Warto, by panele, kontroler ładowania MPPT i podłączone do niego akumulatory AGM działały w harmonii. Jeśli potrzebujesz pomocy w projekcie swojej instalacji, chętnie pomożemy!
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (401 211)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (319 701)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (265 767)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (251 571)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (240 930)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (216 467)