Jak radzić sobie ze smogiem i jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
- Od kilku lat polskie miasta pojawiają się w nowej grupie rankingów – najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata. I nie chodzi tu wyłącznie o duże miasta, takie jak Kraków czy Wrocław, ale także mniejsze miejscowości, które dotąd uznawane były za przyjazne zdrowiu jak np. Żywiec czy Zakopane. Jak możemy bronić się przed atakującym, szczególnie w zimie smogiem? Regulacje dotyczące palenia w piecach węglem i kontroli ruchu samochodowego zostawmy na chwilę politykom. We własnym zakresie natomiast warto zaopatrzyć się w odpowiednie aplikacje, maseczkę antysmogową i oczyszczacz powietrza.
Czy moje miasto jest zanieczyszczone?
Jeszcze kilka lat temu, możliwości sprawdzenia poziomu zanieczyszczenia były bardzo ograniczone. Kilka stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w dużych miastach dostarczało informacji, które nie odzwierciedlały jednak stanu obecnego, a liczyły średnią z kilku, a nawet kilkunastu ostatnich godzin. Dziś w aplikacjach na smartfony, które pokazują poziom zanieczyszczenia, można przebierać, a dzięki jednej z nich – Airly – mierniki pojawiły się w całej Polsce, przy czym w dużych miastach można sprawdzić jakość powietrza z dokładnością do konkretnej ulicy.
Równie ważny jest pomiar zanieczyszczenia w domu. Dotyczy to zarówno starych mieszkań w kamienicach z nieszczelnymi okiennicami, jak i nowego budownictwa, gdzie każde okno wyposażone jest w wywietrznik, który wprawdzie zapewnia odpowiednią wentylację, jednak wpuszczając powietrze z zewnątrz jednocześnie pozwala smogowi dostać się “pod strzechy”.
Rozwiązaniem może być zakup osobnego miernika (często także sparowanego z aplikacją) lub – co ma większy sens – oczyszczacza powietrza z funkcją mierzenia zanieczyszczenia. O ile kilka lat temu, na rynku oczyszczaczy było zaledwie kilka, a większość z nich dostępna była w bardzo wysokich cenach, o tyle dziś oferta jest na tyle szeroka, że można się w niej pogubić.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Jak przy każdym zakupie, zależy to od kilku czynników. Najważniejszą kwestią jest powierzchnia pomieszczenia, w którym sprzęt będzie używany. Mocne oczyszczacze powietrza powietrza takie jak Xiaomi Mi Air Purifier Pro mogą sprawnie pracować w pomieszczeniach sięgających nawet 62m2. Nie oznacza to jednak, że jedno urządzenie wystarczy na całe mieszkanie.
Ze względu na swoją konstrukcję, oczyszczacze powietrza są idealnie przystosowane do pojedynczych pomieszczeń. Wbudowany wentylator znacznie poprawia cyrkulację powietrza w pokoju, ale wszelkie ścianki i inne przeszkody architektoniczne zmniejszą jego skuteczność.
W przypadku większych mieszkań warto więc zastanowić się nad zakupem kilku oczyszczaczy o mniejszej wydajności, takich jak np. Xiaomi Mi Air Purifier 2S i postawieniu po jednym w każdym pokoju.
Jaki filtr do oczyszczacza powietrza wybrać?
Kolejną istotną kwestią jest eksploatacja. Sercem każdego oczyszczacza jest filtr, który pozwala oczyścić powietrze z zanieczyszczeń. Ceny filtrów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dlaczego? Niektóre wystarczają nawet na kilka lat, inne na jeden sezon. Marka Xiaomi, która znana jest z atrakcyjnych cen, oferuje kilka typów filtrów do swoich oczyszczaczy – m.in.:
- filtr antyformaldehydowy, który posiada trzy warstwy filtrujące i rozkłada zanieczyszczenia, a także pochłania formaldehyd, benzen i amoniak.
- filtr antybakteryjny o zwiększonej skuteczności i gwarancji pochłaniania 99% pyłu PM 2.5.
Powyższe filtry cechują się też całkiem niezłą wydajnością – za kwotę ok. 150 złotych otrzymujemy skuteczność przez 180 dni. W efekcie, jeden filtr spokojnie wystarczy na 2-3 sezony grzewcze, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest największe.
Warto zadbać o to, żeby zakupić oczyszczacz z dokładnym czujnikiem zanieczyszczenia, lub osobne urządzenie mierzące jakość powietrza w domu. W zależności od osobistych preferencji lub uwarunkowań zdrowotnych, warto także rozważyć oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza, które w zimie bywa szczególnie suche, co z kolei sprzyja infekcjom.
Jak jeszcze walczyć ze smogiem?
Oczyszczacz powietrza to na pewno pozycja obowiązkowa dla rodziców małych dzieci oraz osób starszych, które są szczególnie narażone na działanie smogu. Na zewnątrz przyda się dodatkowo maseczka antysmogowa, która korzystając z podobnej technologii, co oczyszczacze powietrza (aktywny węgiel) minimalizuje skutki przebywania na świeżym (choć w tym przypadku to chyba nienajlepsze określenie) powietrzu. Można spotkać się też z bardziej kompleksowymi działaniami. Deweloperzy i pracodawcy coraz częściej chwalą się systemem filtracji powietrza w ich obiektach, a oczyszczacze montuje się w niektórych przedszkolach czy żłobkach.
W oczekiwaniu na wypadnięcie Polski z niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie, warto więc zaopatrzyć się w zestaw przetrwania sezonu grzewczego i żywić nadzieję, że za parę lat dymiące kominy odejdą w niepamięć, a oczyszczacz i maseczkę będzie można schować do szafy.
Tekst: Krzysztof Sokalla
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 536)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 087)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 030)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (243 605)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 465)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 243)