Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!


Chcemy być coraz bardziej ekologiczni i ekonomiczni, a ostatnio również elektryczni. Wszystkie te trendy widać na miejskich ulicach, gdzie coraz popularniejszym środkiem transportu staje się elektryczna hulajnoga. Chcesz dołączyć do grona proekologicznych osób i sprawnie poruszać się po coraz bardziej zakorkowanych miastach? Sprawdź, jaką hulajnogę elektryczną kupić.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaka hulajnoga elektryczna ułatwi życie mieszkańcom miasta.
- Które cechy sprawiają, że najlepsze hulajnogi elektryczne tak celnie trafiają w gusta odbiorców.
- Na co zwrócić uwagę, aby jazda hulajnogą była przyjemnością, a nie walką o przetrwanie.
Cena
Ta wartość określa w przybliżeniu poziom oczekiwań wobec możliwości urządzenia. Najtańsze nowe hulajnogi można kupić nawet za 300 zł. Tak tania hulajnoga elektryczna może jednak jedynie stanowić spacerowe wsparcie dla dziecka. Aby kupić pojazd, który pozwoli na wygodną i bezpieczną jazdę, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1500 złotych. Nie jest to jeszcze cena wygórowana – najdroższe modele kosztują nawet około 25 000 złotych!
Zasięg hulajnogi elektrycznej
Od tego parametru zależy, jaki dystans zdołasz przejechać na hulajnodze na jednym ładowaniu. Weź pod uwagę odległość, którą najczęściej planujesz pokonywać, pomnóż ją przez 2 (przecież musisz wrócić) i dodaj do tego 20% rezerwy. Uzyskasz minimalny zasięg, jaki powinna mieć hulajnoga, którą chcesz kupić. Im więcej zapasu zostaje – tym lepiej.
Zasięg w największym stopniu zależny jest od baterii. Ta zaś będzie wymagała regularnego ładowania.

Waga hulajnogi elektrycznej
To parametr pozostający w silnym związku z zasięgiem. Duży akumulator, to większy zasięg, ale i większa waga. Codzienne wnoszenie i znoszenie ważącej 15 kg hulajnogi po schodach może być nie lada wyzwaniem. Zastanów się więc, jakie są Twoje możliwości i potrzeby. Jeśli np. mieszkasz na czwartym piętrze w bloku bez windy, a już wniesienie na górę zakupów okazuje się wyzwaniem dla Twojej kondycji – postaraj się wybrać lżejszy model.
Prędkość
E-hulajnogi mogą posiadać różną prędkość maksymalną, którą warto dostosować do swoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że hulajnogą elektryczną wolno jeździć maksymalnie z prędkością 20 kilometrów na godzinę (o ile nie poruszamy się po chodniku, pośród przechodniów – wtedy należy zwolnić). Choć wiele modeli oferuje większe możliwości, zastanów się, czy warto dopłacać za wyższą prędkość maksymalną, z której nie możesz skorzystać bez groźby mandatu.
Maksymalne obciążenie
To istotny parametr. Ma on wpływ zarówno na system zawieszenia napędu, jak i na zasięg. Wybierz hulajnogę, która może unieść więcej, niż ważysz. Tworzy to nie tylko zapas na wypadek, gdy zechcesz przewieźć na hulajnodze ciężki plecak czy zakupy.
Moc silnika
Im większa jest Twoja waga i trudniejsze warunki terenowe, w których będziesz korzystać z hulajnogi, tym mocniejszy silnik jest potrzebny. Dla dorosłego mężczyzny do jazdy gładką drogą w płaskim terenie absolutnym minimum jest 250 Watów. Im droga mniej płaska, tym więcej mocy potrzeba do płynnej jazdy. Jeśli myślisz o wyczynowej jeździe terenowej, podwójny napęd 2 x 1500 Watów nie będzie przesadą.
Zawieszenie – amortyzacja
Im lepiej amortyzowany jest system zawieszenia, tym wygodniej będzie Ci podróżować. Jeśli amortyzacja nie działa, hulajnoga elektryczna może z czasem wywoływać nieprzyjemne cierpnięcie dłoni i stóp. Dobra amortyzacja mocno wpływa na cenę, ale po pewnym czasie docenisz każdą złotówkę w ten sposób wydaną.
Oświetlenie
Hulajnogi, powinny mieć białe odblaski przednie i czerwone tylne. Jeśli jeździsz po zmroku, konieczne jest posiadanie aktywnego oświetlenia przedniego i tylnego. Dla poprawy bezpieczeństwa dodaj migające czerwone światła tylne na kasku lub plecaku.
Hamulce
W hulajnogach stosuje się hamulce mechaniczne i elektroniczne. Mechaniczne hamulce tarczowe są skuteczniejsze i pozwalają wyhamować z prędkości 25 km/h na długości około 6 metrów. Dla hamulców elektronicznych droga hamowania wyniesie ok. 12 metrów. Jednak systemy elektroniczne nie wymagają okresowych regulacji ani konserwacji. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej wybrać hulajnogę wyposażoną w dwa układy hamulcowe.
Koła i opony
W hulajnogach stosuje się opony pełne (wypełnione gumą) i opony pneumatyczne (napełniane powietrzem). Opony pełne są pod każdym względem gorsze od opon pneumatycznych. Ich zaletą jest niższa cena i bezobsługowość. Jeżdżąc na pełnych oponach poczujesz każdy wybój (nawet linie lakieru na drodze). Opony pneumatyczne zapewniają wyższy komfort jazdy i znacznie lepiej sprawdzą się w niesprzyjających warunkach drogowych. Niestety – są podatne na przebicia i wymagają regularnego dopompowywania. Szerokie opony i duże koła (10 cali lub więcej) zwiększą komfort codziennej jazdy po nierównych drogach.
Podsumowanie
Jazda na hulajnodze elektrycznej to sposób na oszczędzanie – czasu, pieniędzy i środowiska naturalnego. Może przy tym stanowić sporą frajdę i świetną zabawę. Mam nadzieję, że dzięki powyższym poradom będzie to bezpieczny i pożyteczny sposób spędzania czasu. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza hulajnoga elektryczna wymaga rozsądku i uwagi w trakcie jazdy.
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (402 985)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (322 495)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (268 652)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (254 980)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (242 158)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (223 070)