Dlaczego na świecie jest tyle rodzajów gniazdek elektrycznych?
Planując urlop za granicą warto dowiedzieć się, jakie rodzaje gniazdek elektrycznych możemy spotkać na miejscu. W ten sposób zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu, gdy okaże się, że nie możemy naładować telefonu czy laptopa, a koszt przejściówki jest o wiele wyższy niż w Polsce.
Dlaczego na świecie mamy aż 14 rodzajów gniazdek elektrycznych?
Początkowo elektryczność służyła głównie do oświetlania domów, jednak kiedy pojawiły się pierwsze urządzenia elektryczne konieczne było opracowanie bezpiecznego sposobu podłączenia ich do sieci. Dlatego prawie każdy kraj opracował własny standard wyglądu gniazdek, co wówczas nie było problemem, gdyż mobilność była znacznie mniejsza niż obecnie, a ilość sprzętów elektrycznych używanych w podróży znikoma.
Z czasem zauważono, jaką trudność powoduje różnorodność typów gniazdek, podejmowano również próby ujednolicenia wyglądu gniazdek. Niestety żadna z nich nie odniosła sukcesu. Nie udało się ustalić, który typ gniazdka mógłby być tym uniwersalnym, a koszty wdrożenia ujednoliconego standardu byłyby zbyt wysokie. Ważnym aspektem była też różnica w napięciach prądu, która powodowała zastosowanie różnych typów gniazdek w różnych krajach. Obecnie większość urządzeń potrafi pracować w zakresie 110 do 250V, jednak kiedyś podpięcie urządzenia do niewłaściwego napięcia mogło skończyć się jego uszkodzeniem lub zniszczeniem.
Najpopularniejsze rodzaje gniazdek elektrycznych w różnych krajach
Europa
Gniazdka elektryczne, z których korzystamy w Polsce na co dzień to gniazdka typu E. Warto jednak pamiętać, że kiedyś najpopularniejszym typem była tzw “świnka” czyli okrągłe gniazdo z miejscem na dwa bolce. Popularne jest również gniazdko elektryczne typu F, które posiada dwie blaszki uziemienia i pochodzi z Niemiec. Najbardziej rozpowszechnione w Polsce gniazdo typu E posiada jeden bolec uziemienia i oryginalnie pochodzi z Francji. Ten sam typ gniazdek jest obecny w większości europejskich krajów, ale zdarzają się też wyjątki.
W Wielkiej Brytanii korzysta się z gniazdek typu G, do których potrzebne jest urządzenie wyposażone w 3 grube bolce.
Gniazdko typu G jest popularne również na Cyprze, Malcie i w Irlandii. We Włoszech najpopularniejsze jest gniazdko typu L, do którego pasuje wtyczka z trzema bolcami w jednej linii, jednak w tym przypadku możliwe jest użycie także wtyczki wyposażonej w dwa bolce. Z kolei w Szwajcarii spotkamy się z gniazdkiem typu J, gdzie bolec uziemienia znajduje się poniżej dwóch pozostałych, zaś w Danii popularne jest gniazdko typu K, które posiada dodatkowy bolec uziemiający w spodniej części. W obu krajach jesteśmy w stanie podłączyć polską wtyczkę, o ile nie posiada ona bolca uziemienia.
Ameryka Północna, Środkowa i Południowa
W krajach Ameryki Północnej i Środkowej ( w krajach takich jak USA, Meksyk, Gwatemala, Jamajka, Haiti, Panama i innych) korzysta się z gniazdek typu A i B. W Ameryce Południowej przejściówki będziemy potrzebować w Argentynie (gniazdka typu I), Wenezueli, Kolumbii, Gujanie, Ekwadorze i Surinam- wszystkie stosują gniazdka A i B (te same, co USA). W Chile i Urugwaju znajdziemy gniazdka typu włoskiego (L), więc możemy próbować użyć polskich wtyczek.
Afryka
Większość afrykańskich krajów stosuje gniazdka w typie europejskim (przeważnie typ G, używany w Wielkiej Brytanii), jednak takie kraje jak RPA oraz Namibia stosują gniazdka typu M, do których będziemy potrzebować przejściówki.
Azja
W Azji przejściówki będziemy potrzebować w Chinach (gniazdka typu I), a także Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Malezji, Singapurze, Hong Kongu, Sri Lance i Nepalu (używają gniazdek podobnych do tych w Wielkiej Brytanii). Przejściówka przyda się także w Japonii i na Filipinach, gdzie znajdziemy gniazdka typu amerykańskiego. Z kolei w Izraelu znajdziemy wtyczki typu H. Ich starsza wersja była wyposażona w dwa okrągłe bolce, do których pasowały polskie wtyczki, jednak nowsze mają płaskie elementy, do których konieczna będzie przejściówka. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Jemen, Irak, Katar i Jordania korzystają przeważnie z gniazdek brytyjskich, zaś Arabia Saudyjska z gniazdek typu amerykańskiego.
Jak poradzić sobie z różnymi typami gniazdek elektrycznych?
Wyjeżdżając do kraju, w którym znajdziemy gniazdka innego typu, niż te spotykane w Polsce warto zaopatrzyć się w przejściówkę do tego konkretnego modelu. Jeśli jednak podróżujemy często lub do różnorodnych krajów, warto zastanowić się nad zakupem adaptera turystycznego, który jest multi przejściówką i posłuży nam do naładowania urządzeń elektrycznych w prawie każdym kraju świata.
Adaptery turystyczne Green Cell są kompatybilne z gniazdkami typu A, B, C, E, F, G, I, J, K i L. To oznacza, że posłuży nam we wszystkich krajach świata prócz Libii, Namibii i Lesotho, które korzystają z gniazdek typu D i M.
Plusem adaptera turystycznego jest jego uniwersalność, a także niewielkie rozmiary i waga, co sprawia że zmieści się w każdym bagażu. Również koszt adaptera jest niższy, niż kupowanie kilku typów przejściówek. Dodatkowo adapter AK40 jest wyposażony w dwa porty USB, co ułatwi nam naładowanie smartfona lub innych urządzeń dostosowanych do kabli USB lub USBC. Po adaptery turystyczne (które na pewno przydadzą się w czasie podróży) zapraszamy do naszego sklepu. Jeśli chcecie wiedzieć, jakie jeszcze gadżety elektroniczne mogą się przydać w podróży, zapraszamy do tekstu 7 gadżetów elektronicznych niezbędnych w podróży.
Autorka: Joanna Antonik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (396 657)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (314 242)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (259 255)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (244 080)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 527)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (202 805)