Samochody elektryczne stają się coraz częstszym wyborem kierowców. Co dokładnie sprawia, że „elektryki” zyskują na popularności? Które modele pojazdów tego typu cieszą się największym uznaniem? Jaki samochód elektryczny chętnie wybierają Polacy?
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- dlaczego warto wybrać samochód elektryczny,
- na co zwrócić uwagę podczas zakupu,
- jakie są najpopularniejsze modele pojazdów elektrycznych
- jaki samochód elektryczny wziąć pod uwagę przy planowaniu kupna.
Dlaczego warto wybrać samochód elektryczny?
Producenci aut na prąd zapewniają, że ich pojazdy mogą konkurować, a w wielu przypadkach nawet przewyższać samochody spalinowe. Właśnie dlatego wielu kierowców rozważa zakup “elektryka”. Co konkretnie może skłonić użytkowników pojazdów czterokołowych do “wymiany” auta spalinowego na model elektryczny?
Wśród zalet samochodów elektrycznych wymienia się między innymi:
- mniejsze koszty użytkowania – koszt energii elektrycznej jest mniejszy niż koszt paliwa (benzyna, ropa), konkretne podzespoły zużywają się wolniej (np. klocki i tarcze hamulcowe, gdyż „elektryk” hamuje silnikiem odzyskując energię), w trakcie przeglądów nie trzeba wymieniać np. oleju silnikowego.
- fakt, że są przyjazne środowisku – uważa się, że użytkowanie aut elektrycznych na większą skalę w najbliższych latach może nawet czterokrotnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
- komfort – samochody napędzane prądem są o wiele cichsze niż ich spalinowe odpowiedniki, co znacząco poprawia komfort jazdy.
- dynamika jazdy – w przypadku „elektryków” maksymalny moment obrotowy silnika jest dostępny już w momencie naciśnięcia pedału gazu, co przekłada się na dużą zwrotność. By dowiedzieć się więcej o tym, jak działa silnik samochodu elektrycznego, zapraszamy do lektury artykułu z naszego bloga na ten temat.
- przywileje – parkowanie za darmo w centrum miasta lub możliwość jazdy „buspasem” (zarezerwowanego dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów policji, pogotowia i straży pożarnej).
Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule: Jak działa auto elektryczne?
Jaki samochód elektryczny wybrać – na co zwrócić uwagę?
Podczas wyboru samochodu elektrycznego miej na uwadze kilka istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest zasięg, jaki auto może pokonać na jednym ładowaniu. Innymi słowy – odległość, jaką może przebyć bez konieczności korzystania z punktu ładowania. Dowiedz się również ile średnio wynosi czas ładowania baterii (to oczywiście zależy od jej pojemności i sposobu zasilania). Wreszcie – sprawdź czy akumulatory są sprzedawane wraz z pojazdem, czy trzeba je kupić osobno.
Poszukaj opinii użytkowników i kierowców, poznaj wszystkie „za” i „przeciw”, by dokonać odpowiedzialnego wyboru. Niezależnie od tego, czego konkretnie szukasz – czy zależy Ci na aucie sportowym, samochodzie dla całej rodziny czy pojeździe, który sprawdzi się w warunkach miejskich – wśród aut elektrycznych z pewnością znajdziesz swój wymarzony model.
Kompatybilna ładowarka do auta elektrycznego
Nie można też oczywiście zapomnieć o kompatybilnej ładowarce, która pozwoli uzupełnić zapas energii w Twoim samochodzie. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni zasilacz już w momencie zakupu auta. Możesz na przykład wybrać jedną z ładowarek dostępnych w ofercie naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz zasilacze marki Green Cell spełniające wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa oraz trwałości. Jedna opcja to wersja mobilna, którą możesz zabrać ze sobą w podróż. Możesz też decydować się na wersję naścienną (WallBox), montowaną w miejscu parkowania samochodu (np. w prywatnym garażu lub podziemnym parkingu). Pierwszy model pozwoli Ci pobierać prąd ze zwykłego gniazdka, dokądkolwiek pojedziesz. Z kolei drugi wariant to dobry wybór dla tych, którzy np. zostawiają samochód na noc w garażu i mogą go na ten czas podłączyć do ładowania, by rano był gotowy do drogi.
Najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele pojazdów elektrycznych. Zestawienie powstało z uwzględnieniem liczby zarejestrowanych w Polsce egzemplarzy do końca roku 2020. Skupimy się na pięciu najchętniej używanych modelach.
Nissan Leaf II
Nissan Leaf II w porównaniu do poprzedniej odsłony (Nissan Leaf I) ma ulepszony zasięg (w zależności od wersji wynosi on 270 km lub nawet 385 km) oraz delikatnie zmieniony design. To kompaktowy pojazd, który idealnie sprawdza się warunkach miejskich oraz może pochwalić się pakownym bagażnikiem (435 litrów). Japoński „elektryk” był obecny w Polsce do końca 2020 aż w 1795 egzemplarzach.
Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4 w wersji Pro Performance posiada baterie o pojemności 77 kWh. Dzięki temu może przejechać na jednym ładowaniu niemal 500 kilometrów. Ten w pełni funkcjonalny rodzinny SUV potrafi zaskoczyć – najmocniejsza wersja silnika dysponuje mocą ponad 200 KM. Auto zdobyło pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie „World Car Award 2021”.
Renault Zoe
Francuski hatchback znacząco zyskał na popularności w poprzednim roku. W 2019 było 223 egzemplarzy tego typu na polskich drogach, zaś pod koniec roku 2020 już 622, czyli prawie trzykrotnie więcej. Renault Zoe zdobył serca nowych kierowców zwiększonym zasięgiem (395 kilometrów) oraz nową polityką dotyczącą akumulatorów (wcześniej trzeba było je wypożyczać, obecnie są sprzedawane razem z pojazdem).
Skoda Citigo
Czeskie auto elektryczne może pochwalić się 260 km zasięgu oraz najniższą ceną wśród konkurencji. Doprowadziło to do czasowego wstrzymania produkcji, bo chętnych było zbyt wielu. Prawdopodobnie dlatego w Polsce można było zobaczyć aż 515 sztuk tego modelu.
Tesla Model S
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć również auta Tesla Model S. Deklarowany zasięg według producenta to nawet 600 kilometrów, do tego dochodzi elegancki design i sportowy charakter. Wszystko to sprawia, że wśród ekskluzywnych modeli samochodów elektrycznych Tesla Model S cieszy się dużą popularnością – 481 nabywców zdecydowało się na wybór właśnie tego modelu.
Podsumowanie
Auta elektryczne są dostosowane do potrzeb użytkowników. Wśród dostępnych modeli możemy wybrać ten, którego możliwości najbardziej nam odpowiadają. Począwszy od ceny, przez moc i zasięg, po wygląd – możemy dopasować możliwości pojazdu do naszych oczekiwań. Niezależnie czy szukamy czegoś ze sportową duszą, czy auta, które sprawdzi się podczas codziennej jazdy do pracy – na pewno znajdziemy coś dla siebie wśród modeli dostępnych na rynku. Dobierz odpowiednią ładowarkę i bądź przygotowany brak energii nowego samochodu również poza domem!
Polecane akcesoria do aut EV
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 430)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 084)