Typy baterii do samochodów elektrycznych – trendy i innowacje na rynku
Elektromobilność to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie. Producenci pracują w pocie czoła, by tworzyć coraz wydajniejsze baterie do samochodów elektrycznych. Czas ładowania baterii jest uzależniony od modelu samochodu, rodzaju baterii i sposobu ładowania. Chcesz wiedzieć, jak wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie? Zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje stacji do ładowania pojazdów,
- jakie wyróżniamy typy baterii do samochodów elektrycznych,
- co wpływa na trwałość akumulatora.
Baterie do samochodów elektrycznych – trendy na rynku
Bateria to obecnie najcenniejszy komponent samochodu elektrycznego. Jej cena stanowi często połowę wartości całego auta. W najbliższych latach ma to ulec zmianie. Spory koszt wyprodukowania akumulatora wpływa na wysokie ceny pojazdów elektrycznych, a te potrafią odstraszyć klientów. Producenci zapowiadają, że w najbliższych latach doprowadzą do znaczącego spadku kosztów wyprodukowania baterii do auta elektrycznego. Mówi się nawet, że będzie to 40% mniej niż obecna cena. Tym samym różnica między kosztem auta spalinowego, a pojazdu na prąd nie będzie już tak dotkliwa. Jednocześnie kolejna generacja akumulatorów ma być znacznie wydajniejsza. Ich pojemność może przekroczyć 60 kWh. Wszystko to powinno sprawić, że samochody elektryczne staną się jeszcze bardziej popularne wśród użytkowników dróg na całym świecie.
Rodzaje stacji do ładowania samochodów
Możemy wyróżnić trzy rodzaje stacji do ładowania pojazdów:
- stacje wolne (o mocy mniejszej niż 11 kW),
- średnio szybkie (o mocy 11-22 kW),
- szybkie (o mocy większej niż 50 kW).
Ponadto ze względu na umiejscowienie stacji dzielimy je na publiczne (ogólnodostępne) oraz prywatne (zlokalizowane w garażach do użytku osobistego lub np. biurowcach do użytku pracowników).
Rodzaje baterii do samochodów
Właśnie w bateriach z połączonych ogniw gromadzi się energia, która pozwala pojazdowi się poruszać. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie wagą, składem chemicznym czy długością cyklu życia. Akumulatory litowo-jonowe są obecnie najpopularniejsze na rynku. Są bardzo wydajne – można przy ich pomocy przejechać nawet kilkaset kilometrów na jednym ładowaniu.
Wśród akumulatorów do pojazdów elektrycznych wyróżniamy następujące typy baterii:
- litowo-jonowe (Li-Ion)
- litowo-niklowo-kobaltowo-manganowe (NMC),
- litowo-niklowo-kobaltowo-aluminiowe (NCA),
- litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP),
- litowo-manganowe (LMO).
Co wpływa na trwałość baterii?
Korzystając z pojazdu elektrycznego trzeba dbać o baterię. W przeciwnym wypadku może szybko może się okazać, że konieczna będzie wymiana akumulatora na nowy. Co robić, by jak najdłużej bezproblemowo korzystać z naszego pojazdu?
Przede wszystkim warto zwracać uwagę na stopień naładowania baterii. Nie należy dopuszczać do tego, by jego poziom wynosił 0%, regularne ładowanie „do pełna” również może okazać się szkodliwe. Wraz z pełnym naładowaniem i całkowitym rozładowaniem akumulatora, pojemność baterii może systematycznie spadać. Tym samym zasięg pojazdu (liczba kilometrów, którą możemy przejechać na jednym ładowaniu) również się obniży. Dla akumulatorów litowo-jonowych optymalna pojemność naładowania baterii to 50%-80%.
Korzystanie z nieodpowiedniej ładowarki, zbyt długie podłączenie do źródła zasilania również mogą spowodować niebezpieczne rozgrzanie połączonych ogniw. Warto więc zadbać o wybór urządzenia wysokiej jakości.
Również temperatura może mieć negatywny wpływ na trwałość baterii. Zbyt niska wpłynie na spadek wydajności, a tym samym zasięg auta elektrycznego. Zbyt wysoka może spowodować uszkodzenie akumulatora. Ponadto zaparkowanie samochodu w zbyt zimnym lub za gorącym miejscu sprawi, że wydłuży się czas potrzebny na przygotowanie go do jazdy. Wystawiony na zimno akumulator będzie musiał się rozgrzać, z kolei stojący na słońcu przy ponad 30-stopniowym upale będzie potrzebował chwili, by się schłodzić zanim będzie w stanie przyjmować prąd.
Podsumowanie
Samochód elektryczny to coraz popularniejszy środek transportu, również w Polsce. Nic dziwnego, że cały rynek elektromobilności się rozwija. Mówi się, że w najbliższych latach wzrośnie wydajność akumulatorów do aut elektrycznych, ale już teraz warto o nie dbać, by wydłużyć ich żywotność. Gdy Twój samochód będzie potrzebować więcej energii, możesz go podładować we własnym garażu – sprawdź naszą ofertę ładowarek!
Polecane ładowarki
Weronika Bazarnik
Mogą Cię zainteresować
Najczęściej oglądane wpisy
- „Podłączony – nie ładuje”- komunikat w systemie Windows (398 196)
- Bateria litowo jonowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć (315 431)
- Ile razy power bank naładuje telefon? (261 458)
- Jaki Powerbank zabrać do samolotu? (246 848)
- Jak podłączyć prostownik do akumulatora? (237 927)
- Jak włączyć i wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie? (206 087)